Tanjug
Evropska unija

Evropski parlament pokrenuo je proceduru za usvajanje rezolucije o Srbiji pod nazivom “Talasi nasilja i kontinuirana upotreba sile nad demonstrantima u Srbiji”, na incijativu više političkih grupa iz te institucije, ali nacrt teksta rezolucije još nije objavljen, javlja danas evropski dopisinik N1.

Tema rezolucije biće razmatrana na prvom jesenjem zasedanju evroparlamenta, zakazanom za 8. septembar, navodi se na zvaničnoj stranici EP za zakonodavne postupke.

Rezolucija je klasifikovana kao RSP – Rezolucija o aktuelnim temama, što znači da se odnosi na hitna politička, demokratska ili bezbednosna pitanja koja zahtevaju reakciju Parlamenta.

U ovom slučaju, predmet su događaji tokom i nakon višemesečnih protesta u Srbiji, posebno izveštaji o prekomernoj upotrebi sile nad demonstrantima, među kojima su i studenti i maloletnici, navodi N1.

Očekuje se da će Evropski parlament usvojiti političku ocenu situacije, sa potencijalnim pozivom na akciju ili preporuke evropskim institucijama i državama članicama.

Višemesečni protesti u Srbiji, koji su u više navrata izazvali reakcije domaće i međunarodne javnosti, rezultirali su ozbiljnim optužbama za prekomernu upotrebu sile od strane bezbednosnih organa.

Od kako su protesti počeli, Evropski parlament je tri puta raspravljao o situaciji u Srbiji.

U decembru 2024. godine održana je plenarna debata o političkoj krizi u Srbiji, sa fokusom na studentske proteste i reakciju vlasti nakon tragedije u Novom Sadu, ali bez usvajanja posebne rezolucije.

Evropski parlament je u februaru usvojio rezoluciju o nepravilnostima na decembarskim izborima, koja je oštro kritikovala zloupotrebu biračkih spiskova, fantomske birače, pritiske na opoziciju i nefer medijske uslove.

Rezolucija je pozivala na nezavisnu međunarodnu istragu i moguće sankcije EU ako dođe do daljeg kršenja standarda.

U maju je EP usvojio rezoluciju kao odgovor na godišnje izveštaje Evropske komisije za Srbiju, u kojoj se konstatuje ograničen napredak u procesu evropskih integracija, a poseban akcenat stavljen je na probleme u vladavini prava, slobodi medija i nezavisnosti institucija.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here