Crna Gora ni u jednom segmentu ne pokazuje znake ekonomske zavisnosti od Srbije, kaže potpredsednik Vlade i ministar za ekonomski razvoj Nik Đeljošaj, ali ga mnoge brojke demantuju, pišu “Vijesti”.
Đeljošaj naglašava da je “ekonomska razmena… vođena tržišnim principima”.
Šta, međutim, pokazuju zvanični podaci?
Udeo Srbije u ukupnom uvozu Crne Gore u 2024. godini iznosio je 699,2 miliona od ukupno 4,07 milijardi evra ili oko 17,2 odsto, a nešto manje od trećine ukupnog crnogorskog izvoza Crne Gore, 184,5 miliona od ukupno 615 miliona evra, plasirano je na srpsko tržište, navodi se u tekstu “Vijesti”.
Skoro svaki četvrti turista koji je prenoćio u Crnoj Gori bio je iz Srbije, navodi ovaj medij.
Avijacijski prihodi Aerodroma Crne Gore (ACG) tokom 2024. godine iznosili su 10.700.000 evra, od čega je sedam miliona evra prihodovano od srpskog nacionalnog avio-prevoznika, a 3.700.000 evra od “Er Montenegra”, piše dalje.
Učešće prihoda koji Luka Bar ostvaruje po osnovu poslovne saradnje sa privrednim subjektima iz Srbije u periodu 2021-2024. kreće se između 35 i 45 odsto. Čak 63 odsto ukupnih prihoda Železničkog prevoza Crne Gore (ŽPCG), kako je navedeno, u prošloj godini ostvareno je od prodaje karata u međunarodnom saobraćaju prema Srbiji.
“Nepotvrđene kuloarske priče”
Na drugoj strani, pišu “Vijesti”, osim nikad potvrđenih kuloarskih priča o navodnim Vučićevim pretnjama da će Crnu Goru “ostaviti bez hrane i turizma i zatvoriti za nedelju dana aerodrome i Luku Bar”, oni sa dužim pamćenjem prisetiće se da je marta 2020. godine Srbija, zbog epidemiološke situacije, na 30 dana zabranila izvoz osnovnih životnih namirnica i sredstava za higijenu.
Ovu meru je kritikovao tadašnji premijer Duško Marković, a iz Privredne komore su kazali da su crnogorski privrednici zabrinuti zbog zatvaranja granica, navodi se u tekstu, kako zbog snabdevanja proizvodima koje uvoze, tako i zbog nemogućnosti obezbeđivanja sirovina i rezervnih delova za sopstvenu proizvodnju.
Druga slična situacija desila se jula prošle godine, kada je Srbija zabranila izvoz suncokretovog ulja.
“Mi smo u ovom trenutku to malo samo zaustavili, pa ćemo da vidimo kako ćemo dalje da se ponašamo”, rekao je tada Vučić, prenose “Vijesti”.
Zvanična odluka o zabrani izvoza ulja nije se mogla naći na sajtu Vlade Srbije ili u “Službenom listu”, ali se Vučićevo “malo smo zaustavili izvoz” u praksi sprovođeno dok su se, umesto Crnogoraca, protiv ove mere pobunili proizvođači suncokreta u Srbiji preteći blokadom puteva, navodi se u tekstu
Novinar Miša Brkić kaže da su analize odnose između Srbije i Crne Gore često opterećene prošlošću i navodnim bratskim, “krvnim” vezama.
– Srbija i Crna Gora su dve suverene države koje su nekad živele u jednoj političkoj zajednici. Tog zajedničkog života više nema i svaka država ide svojim političkim, međunarodnim i ekonomskim putem. U delu javnosti obje zemlje, međutim, još postoji jak, i pogrešan, osećaj da smo “dva oka u glavi” – kaže Brkić.