Čuvajte se infekcija

0

Lepi, uredni i nalakirani nokti su imperativ na koji veliki broj devojaka sa zadovoljstvom odgovara. Tehnologija neprestano napreduje, pogotovo kada je reč o kozmetici. Danas je skoro nemoguće zamisliti manikir bez baze, formule za jačanje noktiju, sastojaka koji ubrzavaju rast, boje, završnog sjaja…
To sve obično stane u jednu bočicu. Svaka dama sanja da ima besprekorno negovane ruke sa modernim manikirom, ali istovremeno stižu sve češća upozorenja stručnjaka da sređivanje noktiju može i te kako da škodi zdravlju, navodi se u članku objavljenom na sajtu tportal.hr.

Izbegavajte aceton
Dr Suzan Tejlor napisala je za "Hafington post" da skidanje gela acetonom može prouzrokovati krte nokte koji će pucati i ljuštiti se. Ako imate lošu naviku da gulite komadiće gela, setite se da to može uzrokovati infekcije. Kozmetičarka koja često radi sa slavnim ličnostima Džin Sun Čoi naglašava da je skidanje gela acetonom poslednja opcija. Nakon toga obavezno operite ruke i nokte temeljno i namažite ih hidratantnom kremom.

Neke studije su pokazale da UV svetlost u lampama za sušenje gela na noktima može izazvati rak kože na području ruku. Naravno, to važi za one dame koje ovaj aparat koriste neumereno, nekoliko puta nedeljno. U tom slučaju neminovno ulaze u rizičnu grupu. Da biste izbegli opasnost, 15 minuta pre nego što ćete koristiti aparat ruke namažite kremom za sunčanje. Takođe, možete koristiti aparate sa LED lampama.
U lakovima za nokte ima toksičnih materija, a to je jedno je od brojnih upozorenja. U ovom slučaju krivac je BHA (butdžlated hdždroxdžanisole), odnosno sintetički antioksidans koji se krije u mnogim kozmetičkim proizvodima. Treba proveriti da u deklaraciji na laku piše da sadrži dibutil ftalat, toluen i formaldehid koji se takođe nalaze na listama opasnih i toksičnih sastojaka.
Studija američke Grupe za zaštitu okoline pokazala je da je hemikalija dibutil ftalat (DBP), koja inače sprečava ljuštenje laka, kancerogena! Čuveni brend Esti Lauder izbacio je DBP iz svojih proizvoda. Ranija istraživanja američkog Centra za kontrolu bolesti pokazala su da je nivo DBP-a izrazito visok kod svih testiranih žena starosti između 20 i 40 godina.
ABC njuz upozorava da je veoma važno da gelirate nokte kod vešte i iskusne kozmetičarke, koja zna šta radi. Ako se kožica oko nokta ošteti prilikom uređivanja, hemikalije iz gela mogu da uđu pod kožu i oštete nerve. U kozmetičkim salonima lako možete zaraditi infekciju. Mnogi zdravstveni stručnjaci upozoravaju da kožicu na noktima ne treba seći u salonima jer to povećava rizik od infekcije. Ako niste sigurni u besprekornu higijenu u salonu, ponesite svoje turpije i ostali pribor. Ista pravila važe i kada idete kod pedikira.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here