U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog niza tragičnih događaja koji su obeležili protekle dve nedelje. Prema odluci Vlade Crne Gore, dan žalosti proglašen je 25. jula povodom “stradanja građana i građanke, koji su tragično izgubili živote”.
“Delimo tugu i stojimo uz porodice stradalih”, naveo je crnogorski premijer Milojko Spajić na Instagramu.
U Crnoj Gori je od od 16. do 26. jula stradalo 12 građana – u nizu incidenata koji uključuju nesreće, porodične tragedije, oružane sukobe i kriminalne obračune, podseća RTCG.
U Budvi su u dvostrukom ubistvu stradali otac i sin. Osumnjičeni je njihov brat i stric, S.S. (65), a motiv se, prema nezvaničnim informacijama, vezuje za porodičnu svađu u vezi sa prevozom putnika brodom.
U četvrtak su na Goliji, oko 50 kilometara od Nikšića, pronađena tela oca i kćerke. Reč je o ubistvu i samoubistvu.
Niz nesrećnih slučajeva dodatno je povećao broj stradalih. Mladić iz Podgorice se 20. jula utopio u Morači, dok je istog dana Đorđije Mihailović iz beranskog sela Zagrađe stradao od udara groma. Ranije tog dana je u Đenovićima, poginula jedna osoba u saobraćajnoj nesreći.
U Mojkovcu su 22. jula dva mladića iz mesta Jakovići izgubila život utapanjem u rijeci Tari, kod mesta Slatina.
Dva dana kasnije, 24. jula, u saobraćajnoj nesreći u mestu Blizikuće kod Budve stradao je državljanin Srbije S.P. (1957), koji je nakon udesa prebačen u barsku bolnicu, gde je preminuo.
U Podgorici je 16. jula, u naselju Stara Varoš, teško ranjen Igor Nedović, koji je potom preminuo u Kliničkom centru Crne Gore.
Dan kasnije u Barseloni je ubijen Filip Knežević, čije se ubistvo povezuje sa nastavkom obračuna kotorskih kriminalnih klanova.
U pucnjavi u Ulici Svetozara Markovića u Podgorici 20. jula ubijen je Ivan Milačić, dok su dve osobe ranjene.
Napad na predsednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića 18. jula dodatno je produbio osećanje nesigurnosti. U napadu su, kako je ranije objavljeno, učestvovali Jovo, Bato i Vidak Mitrović.
U Herceg Novom je 19. jula brutalno pretučen i izboden nožem 16-godišnji Harun Mekić ispred jedne diskoteke u Igalu.
Dan žalosti u Crnoj Gori označava se obaveznim isticanjem zastave na pola koplja na svim
zgradama državnih organa i zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova. Na dan žalosti na javnim mestima neće biti održavani programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, a u ugostiteljskim objektima neće biti emitovana muzika.
Elektronski i drugi mediji dužni su da programske sadržaje prilagode obeležavanju dana žalosti.