U negotinskom selu Urovica, po 18.put, održani su Dani dijaspore, koji okupljaju meštane koji su se rasuli po celoj Evropi.
Nekada je Urovica bila jedno od najmnogoljudnijih sela Negotinske krajine, i ima veliki broj meštana koji žive i rade u inostranstvu. Nekada je selo imalo više od 3.000 stanovnika, ali veliki se broj godinama otisnuo u inostranstvo.
Najviše Urovičana živi u Austriji, Francuskoj, Nemačkoj, ali i drugim delovima Evrope. Sada, kada su neki od „gastarbajtera” stekli yasluženu penziju oni se vraćaju u selo. Iako su otišli da zarade novac u inostranstvo Urovičani nikada nisu zaboravili na svoje rodno mesto.

Tako je u Beču pre mnogo godina osnovano Evropsko udruženje prijatelja Urovice, koje je okupljalo Urovičane sa ciljem prikupljanja sredstava za obnovu i ulepšavanje sela.
Evropsko udruženje prijatelja Urovice i Udruženje penzionera ovog mesta organizovalo je manifestaciju, koja ima za cilj da okupi Urovičane ma gde živeli.
Jedan od članova Evropskog udruženja prijatelja Urovice Jovica Stanojević objasnio je da društvo čini sve da ne dođe do prekida veze mladih i Urovice iz koje su poreklom.
„Pokušavamo na sve načine da vratimo našu decu i omladinu u selo. Zato organizujemo Dane dijaspore i trudimo se da tim danima, posebno deci i unucima, učinimo boravak što lepšim, da zavole Urovicu. Mnogi od njih su rođeni u inostranstvu, ne govore ni vlaški ni srpski kako treba, a kroz ovakve manifestacije i ulaganja u razvoj sela želimo da se ovde osećaju kao kod kuće”, objasnio je on.

Odbornik i zamenik predsednika Skupštine Negotin Dragiša Ivković, koji je jedan od organizatora manifestacije, ističe da je ponosan što su Dani dijaspore postali „punoletni”.
On je naglasio da su najveće bogatstvo te manifestacije ljudi, posebno oni koji žive u selu i koji se vraćaju.
Jedan od povratnika iz inostranstva Petar Katić ukazuje da se obično vraćaju penzioneri.
On je dodao da mladi sve više samo navrate u selo porekla svojih predaka i tokom leta putuju na druge destinacije.
„Baš njih bi voleli da animiramo da dolaze češće, pa ćemo nastojati da vremenom završimo planirane investicije u selu. Lepo je kad dođu i bude ih puno selo. Ja imam kuću blizu škole. Ranije me je budila dečja graja, sad ih i ne čujem kad idu u školu, jedan po jedan tiho prolaze i ne čuju se. Lepe kuće, lepa dvorišta su u Urovici, ali nas sve manje ima”, objasnio je Katić.

U programu je učestovalo sedam ansambala iz različitih krajeva Srbije.
Publika je, u centru Urovice, imala priliku da uživa u nastupu učenika OŠ „Branislav Nušić” iz Urovice, ali i nastupima folklornih ansambala „Stevan Mokranjac” iz Negotina, „Branko Miljković” iz Gadžinog Hana, „Amater” iz Topolnice kod Majdanpeka, „Osmeh” iz Svrljiga, „Floričika” iz Jabukovca i „Branko Olar” iz Slatine kod Bora.
Nastupili su i flautistkinja Teodora Kostandinović i saksofonista Senad Trailović iz Urovice.
Izabrana je i najlepša pastirica smotre, a titulu je, prema žiriju kojim je predsedavao Bora Andrekulović, osvojila Kristina Stamenković iz Gadžinog Hana.
Za prvu pratilju proglašena je Anđela Nikolić iz Topolnice, a za drugu Danica Rašić iz Negotina.
Titulu najlepše meštanke ponela je Marija Nedić iz Urovice.