Dijaspori vratiti minsitarstvo

0

Predsednik Saveza Srba u Austriji Zoran Aleksić ocenjuje da će ishod izbora u Srbiji mnogo uticati na odnos i saradnju sa dijasporom, jer u rešenju nekih problema u otadžbini rasejanje može da pomogne. Nova vlada trebalo bi da vrati Ministarstvo za dijasporu i omogući dijaspori da ima predstavnike u Skupštini, smatra Borislav Kapetanović, predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču i delegat Skupštine dijaspore iz Austrije.
– Želim da ispred Saveza Srba u Austriji čestitam partijama koje su osvojile većinsko poverenje građana, a onoj koja je dobila najveće poželim brzo formiranje vlade, kojoj ćemo, kao i do sada, biti na raspolaganju – poručio je Aleksić.
On je napomenuo da je neophodno poboljšati koordinaciju Srba u rasejanju i matice.
– Da bi promenili rašireno mišljenje ili realnost da se većina kontakata na nivou matica-dijaspora svodi na ulaganje, a ne saradnju na široj osnovi, mislim da postoji rešenje – Vlada Srbije bi trebalo da skupštinski uskladi neku vrstu "uputstva za upotrebu" da svi mehanizmi državne uprave imaju aktivan pristup raspoloživim informacijama i inicijativama. Ako je novo-staro Ministarstvo za dijasporu prvi korak, rado ćemo podržati tu ideju. Skupština dijaspore, ako joj se prošire ingerencije i na neki način odreše ruke, može predstavljati taj adrenalin na koji već decenijama čekamo – ukazao je on.
– Odnosi dijaspore i matične države u prethodne dve decenije obeleženi su usponima i padovima, što je svakako doprinelo i velikom nepoverenju ljudi iz rasejanja u iskrenu brigu države prema dijaspori – objasnio je za "Vesti" Borislav Kapetanović, predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču i delegat Skupštine dijaspore iz Austrije.
To nepoverenje, prema njegovim rečima, je donekle bilo smanjeno kada je prethodno Ministarstvo za dijasporu donelo i Zakon o dijaspori koji je ulivao nadu u bolju saradnju sa državom, ali i mogućnosti rešavanja problema i potreba srpskog rasejanja.
– Kada je to vraćeno na nivo Kancelarije za dijasporu, u dijaspori je prokomentarisano da rasejanje nema veliki značaj za matičnu državu. U praksi se pokazalo da Kancelarija i pored velikog truda ima manje nadležnosti po pitanju rešavanja problema i potreba dijaspore – istakao je Kapetanović.
On je naglasio da bi se vratilo izgubljeno poverenje i da bi se mnogi otvoreni problemi sa kojima se suočavaju Srbi u regionu i dijaspori mogli rešiti, briga države mora se podići na viši nivo u odnosu prema Vladi, a to je, prema njegovim rečima, ponovno uspostavljanje Ministarstva za dijasporu.
"Tom ministarstvu bi trebalo priključiti i resor vera jer bi tako bila bolja koordinacija sa crkvom u rasejanju, koja je svakako vrlo bitan faktor u očuvanju nacionalnog identiteta Srba u dijaspori", naveo je Kapetanović.
On je istovremeno izrazio očekivanje da će nova vlada posle izbora naći rešenje da dijaspora dobije svoje predstavnike u skupštini matične države.

 

I diplomate glasale u Beču
Glasanje u Beču proteklo je bez neregularnosti. Biračko mesto u konzularnom odeljenju Ambasade Srbije u Beču otvoreno je tačno u 7.00 i zatvoreno u 20 sati.
Prvi birači pristigli su gotovo po otvaranju glasačkog mesta. Svoju građansku dužnost obavile su i diplomate, među njima i ambasador Srbije u Austriji Pero Janković.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here