Na sastancima u Moskvi sa ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom i sekretarom Saveta bezbednosti Ruske Federacije Sergejem Šojguom, objasnio sam da je BiH “pod okupacijom jednog dela zapadnog sveta”, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
On je u intervjuu za RTRS izjavio da je prezadovoljan ruskim stanovištem o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Istakao je da je bilo važno da se naglasi kako je u potpunosti poremećen balans stvoren Dejtonskim mirovnim sporazumom i da se razbija struktura BiH zasnovana na dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
– To je urađeno na način da je dato u ruke muslimanima, Bošnjacima u Sarajevu da upravljaju tužilaštvima i sudovima i tako se obračunavaju sa Srpskom i srpskim narodom, ali i hrvatskim narodom, stalnom pretnjom o eliminaciji – izjavio je Dodik.
Dobro je što Lavrov razume sve procese koji se odvijaju i da ih ne posmatra apstraktno, dodao je predsednik RS.
– Za vreme rata u BiH Lavrov je bio ambasador Rusije u UN i što se tiče Republike Srpske zna svaki detalj – istakao je Dodik.
On je odbacio optužbe sa Zapada o postojanju “malignog ruskog uticaja” u regionu, jer Rusija jasno kaže da podržava Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH, dok zvaničnici EU govore i rade protiv Dejtona.
Jedan od ciljeva Dodikove posete bio je da se Rusiji predstave posledice nelegitimnog delovanja samozvanog visokog predstavnika.
– Treba učiniti sve da se zatvori OHR. Kristijan Šmit mogao bi brzo da ode iz BiH i da dođe neko ko će biti deo konsenzusa. Rusija je ranije napustila Savet za implementaciju mira jer su videli da Šmit nije deo niti jedne rezolucije Saveta bezbednosti, ali ostao je jedan deo zemalja koji je upakovao tu priču, odnosno njihove trećerazredne diplomate su upravljale BiH i survale je u gotovo nemoguću situaciju – naveo je Dodik.
I dok se Rusija zalagala za zatvaranje OHR, arogancija administracije Džozefa Bajdena i Evrope otišla je do toga da su neformalno, bez odluke SB, podržali Šmita, čime su hteli da putem sile provedu ono što zovu “konačni završetak nezavršenog posla”, napomenuo je predsednik RS.
Republika Srpska nastaviće da sprovodi nacionalno odgovornu politiku, naglasio je Dodik.