Vulkan Etna je eruptirao na Siciliji, izbacujući ogroman oblak dima i pepela u nebo iznad tog italijanskog ostrva. Snimci podeljeni na društvenim mrežama prikazuju ljude kako beže niz padinu najvećeg i najaktivnijeg vulkana u Evropi, dok se gust stub dima intenzivirao iznad njih.
Italijanski Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju saopštio je da vulkan doživljava snažne strombolske eksplozije – tip erupcije „sve većeg intenziteta”.
Prema web sajtu Volcanic Discovery, pre erupcije su zabeleženi vulkanski potresi koji su započeli oko 22h po lokalnom vremenu i dostigli vrhunac malo pre jedan, prenosi Independent.
Centar za savetovanje o vulkanskom pepelu u Tuluzu, jedan od devet takvih centara širom sveta koji se koriste za praćenje rizika u avio-saobraćaju, upozorio je da je oblak vulkanskog pepela dostigao visinu od oko 6.400 metara.
Izdat je crveni avijacijski alarm kao odgovor na erupciju.
Etna je jedan od najaktivnijih vulkana na svetu i erupcije nisu neuobičajene. Veb sajt Volcano Discovery izvestio je početkom maja da je Etna prošla kroz desetak erupcijskih faza tokom prethodna dva meseca.
Pored vidljivih oblaka dima i lave, vulkani mogu izbacivati otrovne gasove koji mogu biti bez mirisa i nevidljivi.
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), „udisanje vulkanskih gasova u visokim koncentracijama može izazvati blage simptome, kao što je iritacija očiju, ali i ozbiljnije simptome, poput otežanog disanja ili čak smrti“.
Većina efekata od vulkanskih čestica i gasova su kratkotrajni, navodi američki CDC, izazivajući posledice kao što su iritacija očiju i disajnih puteva, povraćanje, vrtoglavicu, glavobolju, otežano disanje i smetnje vida.
Duža izloženost vulkanskim gasovima i pepelu povezana je s razvojem drugih plućnih stanja i respiratornih poremećaja, navodi CDC, dodajući da „akutna izlaganja određenim vulkanskim gasovima mogu unutar nekoliko minuta dovesti do gubitka svesti i na kraju i smrti.“
Kako je moglo do toga doći kad je tu novi papa