pixabay.com

Jedan od najvećih svetskih dobavljača tečnog prirodnog gasa, Katar, zapretio je da će obustaviti izvoz energije u Evropsku uniju zbog zabrinutosti oko novog zakona EU o održivom razvoju.

Pretnja proizlazi iz Direktive o dužnoj pažnji u vezi sa korporativnom održivošću (CSDD), koja zahteva od velikih kompanija koje posluju u EU da identifikuju i reše pitanja ljudskih prava i životne sredine u svojim lancima snabdevanja, izveštava Rojters.

U pismu belgijskoj vladi, katarski ministar energetike Saad el Kabi izjavio je da će, ako to ne izmene, Katar biti primoran da traži druga tržišta za svoj tečni prirodni gas i druge proizvode.

Evropska komisija je potvrdila prijem sličnog pisma iz Katara početkom maja. Pregovori između zakonodavaca EU i država članica o potencijalnim izmenama Direktive i dalje traju.

Ipak, Evropska komisija ostaje pri svom stavu. Ona navodi da predložene izmene, koje uključuju jednogodišnje odlaganje implementacije i ograničenja kontrole lanca snabdevanja, predstavljaju značajno pojednostavljenje. Nepoštovanje direktive može rezultirati značajnim kaznama za kompanije.

“Velt am contag” piše da visoke kazne, sankcije i građanska odgovornost predstavljaju rizik koji potkopava mogućnost nastavka isporuke tečnog prirodnog gasa i drugih proizvoda u Evropsku uniju.

Katar protiv klimatske tranzicije

Katar tvrdi da predložene izmene nisu dovoljne. Zemlja se protivi zahtevu Direktivi, koja obavezuje kompanije da razviju planove za klimatske promene usklađene sa ciljem Pariskog sporazuma o ograničavanju globalnog zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa.

U amandmanu priloženom uz pismo, Katar predlaže da se potpuno ukine deo Sporazuma o klimatskim promenama koji zahteva planove za klimatsku tranziciju. Katar tvrdi da ni država niti njegova energetska kompanija, “Katar Enerdži”, nemaju neposredne planove za postizanje neto nulte emisije. Katar čak tvrdi da Sporazum o klimatskim promenama krši suverenitet zemalja, koje bi trebalo da budu u mogućnosti da same odrede kako doprinose ciljevima Pariskog sporazuma.

Novi propisi u okviru direktive EU su deo šire strategije Unije kako bi se korporativne prakse uskladile radi postizanja cilja o nultoj emisiji štetnih gasova do 2050. godine.

Katar je postao ključni snabdevač Evrope tečnim prirodnim gasom (LNG), nakon što zemlje EU posle početka sukoba između Rusije i Ukrajine, smanjuju svoju zavisnost od ruskih energenata.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here