Slovačka neće podržati 18. paket sankcija protiv Rusije ako Evropska komisija ne predloži realno rešenje za energetsku situaciju, izjavio je slovački premijer Robert Fico.
“Slovačka neće podržati predstojeći 18. paket sankcija protiv Rusije ukoliko joj Evropska komisija ne pruži realno rešenje za kriznu situaciju u kojoj će se Slovačka naći nakon potpunog obustavljanja isporuka gasa, nafte i nuklearnog goriva iz Rusije”, napisao je Fico na društvenim mrežama.
Ranije je predsednica EK Ursula fon der Lajen izjavila da će novi paket sankcija uključivati smanjenje gornje granice cene ruske nafte sa 60 na 45 dolara po barelu, zabranu evropskim preduzećima za sve transakcije vezane za “Severne tokove”, stavljanje na crnu listu 77 tankera koje EU povezuje sa transportom ruske nafte uprkos pokušajima uvođenja ograničenja cena, isključivanje još 22 ruske banke iz sistema SWIFT i uvođenje novih ograničenja na izvoz proizvoda i tehnologija dvostruke namene u Rusiju.