EPA-EFE
Robert Fico

Slovačka će glasati protiv predloga Evropske komisije o „reparacionom kreditu“ za Ukrajinu, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

„Na predstojećem Savetu Evrope neću podržati nijednu odluku koja bi finansirala vojne troškove Ukrajine“, napisao je on na svojoj društvenoj mreži Iks.

Fico je istakao da Slovačka vodi miroljubivu politiku i da neće podržati usmeravanje evropskih sredstava na vojne potrebe Ukrajine.

„Moja politika mira mi ne dozvoljava da glasam za produženje vojnog sukoba“, dodao je on.

Početkom novembra, Fico je izjavio da dok god je on na čelu vlade, republika neće podržati ideju Evropske unije o korišćenju ruske imovine za pokrivanje vojnih troškova Ukrajine.

Ministar Italije za evropsku politiku, Tomazo Foti, naveo je da svi predlozi Evropske unije za korišćenje zamrznute ruske imovine za Ukrajinu nisu u skladu sa principima međunarodnog prava.

O zamrznutim ruskim sredstvima

Evropska komisija je 3. decembra predstavila svoj plan za eksproprijaciju suverene ruske imovine zamrznute u Evropi pod velom šeme „reparacionog kredita“ za Kijev. EK je predložila da se prisvoji svih 210 milijardi evra zamrznutih u EU, od čega se 185 milijardi evra nalazi na računima „Juroklira“, dok se ne zna gde se nalazi preostalih 25 milijardi evra.

Belgija, na čijoj platformi „Juroklir“ su zamrznuta ruska sredstva, blokirala je na samitu EU 23. oktobra predlog o njihovoj eksproprijaciji.

Istovremeno, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je već izjavilo da ideja EU o isplati reparacija od strane Rusije Ukrajini nema veze sa realnošću, jer se Brisel već odavno bavi krađom ruske imovine.

Nakon pokretanja SVO, zemlje EU i G7 blokirale su približno polovinu ruskih deviznih rezervi. Više od 200 milijardi evra nalazi se u EU, prvenstveno na računima kod Juroklira, jednog od najvećih svetskih sistema za kliring i obračune, sa sedištem u Belgiji.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here