commons.wikimedia
Nikola Tesla

U Srbiji se danas nizom manifestacija obeležava Dan nauke, na dan rođenja Nikole Tesle.

Tesla je rođen 10. jula 1856. u Smiljanu, Lika, na prostoru ondašnje Vojne granice u sklopu Austrijskog carstva, preoblikovanog 1867. u dvojnu Austrougarsku monarhiju.

Rođen je kao četvrto od petoro dece u porodici Milutina Tesle, sveštenika Srpske crkve, odnosno pravoslavne Karlovačke mitropolije, i Georgine, Đuke, koja je isto tako bila iz svešteničke kuće. Bila je kći prote Nikole Mandića i Sofije, rođene Budisavljević.

Pre bogoslovije u Plaškom, njegov otac Milutin završio je austrijsku vojnu školu. Kao sveštenik, službovao je kod Gračaca, pa u Senju, gde se tegobno živelo pošto je tamošnja srpska zajednica odnosno njegova parohija bila nevelika. Premešten je potom u Smiljan, nedaleko od Gospića, gde je Nikola Tesla rođen, 28. juna po julijanskom kalendaru koji koristi srpska crkva, odnosno 10. jula po gregorijanskom.

U roditeljskoj kući postojala je značajna biblioteka. Tesla se decenijama docnije prisećao pojedinih kniga, uglavnom literarne sadržine, koje je čitao kao dete. Otac Milutin je takođe bio i saradnik pojedinih beogradskih i novosadskih listova, uglavnom pod pseudonimom, kao Rodoljub Pravičić.

Nikola Tesla školovao se, posle rodnog Smiljana, u Gospiću i Rakovcu. Studirao je u Gracu, pa u Pragu. Nesumnjivo razočaran onim što mu je univerzitet tada nudio, studije nije nikada priveo kraju.

Radio je u Mariboru, Budimpešti, potom u Parizu od 1882, zatim u Strazburu. Odatle se 1884. seli u Sjedinjene Američke Države.

U Parizu je počeo da radi za kompaniju Tomasa Edisona, tada čuvenog inovatora i uspešnog preduzetnika.

Verovatno se nadao da će u okrilju Edisonove kompanije lakše realizovati zamisli odnosno inovacije na kojima je radio. Izvesne njegove ključne ideje rodile su se još dok je radio u Budimpešti.

U Njujorku osniva preduzeće “Tesla Arc & Light Co.” 1885. godine, s kojim će započeti realizaciju svojih inovacija.

Iz nevolje je Teslu tada izvukao Vestinghaus, ponudivši mu ugovor, odnosno realizaciju njegovih inovacija, otkupivši prvih sedam Teslinih patenata iz oblasti polifaznih struja.

Od 1888, sa stručnjacima Vestinghausa u Pitsburgu radi na praktičnom ostvarenju svojih patenata. Tokom ovog perioda urađene su i pripreme za realizaciju prve centrale na Nijagarinim vodopadima po Teslinom polifaznom sistemu.

Docnije će velikodušno odustati od svojih potraživanja prema Vestighausu, procenta koji je predviđao ugovor, kada se ovaj našao u finansijskim nevoljama.

Pronalaske je javnosti prikazivao najviše u Američkom institutu elektroinženjera.

U kasnijoj fazi više se bavio visokim frekvencijma, zracima, inovacijama koje će omogućiti radio sisteme, bežičnu komunikaciju. Da bi od poslednje godine 19. veka uglavnom boravio u laboratorijama u Kolorado Springsu odnosno Vanderklifu.

Ono što je preostalo od Tesline zaostavštine dopremljena je u Beograd 1951, na osnovu odgovarajuće odluke nadležnog suda SAD, pošto je za naslednika proglašen Sava Kosanović, Teslin nećak, gde je smešteno u novoutemeljeni Muzej Nikole Tesle.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here