Hakeri mogu da preotmu vaš iPhone, Mac ili čak automobil putem Apple-ovog AirPlay-a, pomoću razarajuće grupe propusta nazvane AirBorne.
Tim kompanije Oligo Security otkrio je 23 ranjivosti u AirPlay-u, koji omogućava korisnicima da strimuju audio, video i fotografije sa Apple uređaja na druge pametne uređaje.
Nakon što su otkrili sve te propuste, tehnološki istraživači su otkrili 17 različitih načina na koje hakeri mogu da ih iskoriste za daljinski napad na milijarde uređaja koji koriste tehnologiju bežičnog strimovanja.
Svaki od načina prevare zahteva specifične softverske ispravke kako bi se zaštitili uređaji od pretnji poput daljinskog preuzimanja, krađe podataka ili širenja zlonamernog softvera preko mreža.
AirBorne propust omogućava zero-click napade, gde hakeri mogu da oštete uređaje bez ikakve akcije korisnika, kao što je problem na macOS-u koji tajno zamenjuje Apple Music aplikaciju zlonamernim kodom.
Apple je 31. marta zakrpio svoje uređaje bezbednosnim ažuriranjima, među kojima su iOS 18.4, macOS Sequoia 15.4 i tvOS 18.4.
Međutim, desetine miliona AirPlay uređaja trećih strana mogu da ostanu ranjivi ukoliko ne dobiju blagovremena ažuriranja od strane proizvođača.
Da biste ostali bezbedni, onemogućite AirPlay prijemnike u podešavanjima uređaja i ograničite pristup na “Current User”. Instaliranje bezbednosnog softvera na Apple uređaje dodatno smanjuje rizike od stalnog pozadinskog emitovanja AirPlay-a.
Sa 1,8 milijardi iPhone-a i još 500 miliona AirPlay-kompatibilnih uređaja aktivnih širom sveta, pretnja od strane AirBorne-a je ogromna, pojačana njegovom sposobnošću da lančano povezuje napade preko mreža.
Da biste onemogućili AirPlay na svom iPhone-u, otvorite Setings (Podešavanja) i idite u sekciju “General”, a potom “AirPlay & Continuity”.
Na vrhu menija videćete karticu pod nazivom “Automatically AirPlay”. Pritisnite je, a zatim izaberite opciju “Never” da biste isključili funkciju.