PKS

Elektroprivreda Srbije i kompanije moraju što hitnije uspostaviti kontinuirani dijalog i redovne sastanke kako bi pronašle održivo rešenje za cenu električne energije za privredu. Svako povećanje cene električne energije značajno opterećuje poslovanje firmi, utičući na rast cene krajnjeg proizvoda i smanjenje konkurentnosti na domaćem i stranom tržištu, istaknuto je danas na tematskoj sednici Centra za privredne inicijative i brza rešenja Privredne komore Srbije (PKS).

Dogovoreno je formiranje stručnog tima sastavljenog od predstavnika ministarstava privrede i energetike, EPS-a, Privredne komore Srbije i kompanija. Tim će se sastajati jednom mesečno, a po potrebi i češće, s ciljem formiranja prihvatljivih cena električne energije za privredu.

Ivica Kojić, šef kabineta Predsednika Republike Srbije, apelovao je na predstavnike kompanija da na sastanke dolaze sa konkretnim i preciznim analizama o posledicama na poslovanje rasta cena električne energije, kao i o drugim problemima, poput zloupotreba bolovanja. Na taj način, resorni ministri koji će prisustvovati sastancima imaće jasan uvid u situaciju i moći će zajedno sa privredom da traže rešenja za svaku kompaniju, u svakom gradu i opštini.

Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, naglasio je važnost dijaloga i pronalaženja sistemskih i održivih strategija kao zajedničkog cilja predstavnika Vlade, privrede i PKS. „Zato smo i osnovali Centar za privredne inicijative i brza rešenja, kako bismo uvek bili na raspolaganju privredi“, istakao je Čadež.

Ministarka privrede Adrijana Mesarović rekla je da svakodnevno sa svojim timom razgovara sa kompanijama i da je otvorena za konsultacije sa svakim privrednikom, kako bi domaća privreda poslovala stabilno.

Privrednici su još jednom ukazali na zloupotrebe bolovanja, posebno tokom letnjih meseci, i izrazili očekivanje da će sistem e-bolovanja doneti rešenja. Naglašena je i potreba za saradnjom sa lokalnim samoupravama i domovima zdravlja, kako bi se smanjilo neopravdano otsutvovanje s posla. Među temama su bile i minimalna cena rada, poresko opterećenje zarada i predlog za uvođenje novog sistema raspodele subvencija.

Na današnjoj sednici Centra za privredne inicijative i brza rešenja PKS učestvovali su predstavnici deset kompanija, koje su među najvećim potrošačima električne energije iz različitih sektora: hemijske, mašinske, rudarske, tekstilne i prehrambene industrije.

U radu Centra učestvovali su i predstavnici ministarstava finansija, zdravlja, rudarstva i energetike, Poreske uprave, Nacionalne službe za zapošljavanje i Elektroprivrede Srbije.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here