Rano rešavanje problema sa sluhom moglo bi značajno da uspori razvoj demencije, pokazuje novo istraživanje američkih naučnika.
Stručnjaci sa Univerziteta Džon Hopkins otkrili su da bi gotovo trećina slučajeva demencije mogla da bude povezana s gubitkom sluha, a upravo to bi mogla da bude jedna od ključnih tačaka za prevenciju bolesti.
Već se dugo zna da bi otprilike 40 odsto slučajeva demencije moglo da se spreči promenama životnog stila, uključujući lečenje depresije, više fizičke aktivnosti i rešavanje problema s vidom.
Međutim, sada je u središtu pažnje i sluh.
Studija sprovedena na gotovo 3.000 starijih osoba
U istraživanju koje je pratilo 2.946 starijih osoba (u proseku 75 godina) tokom razdoblja od osam godina, naučnici su otkrili da se kod čak 32 odsto slučajeva demencije može utvrditi povezanost s klinički dijagnostikovanim gubitkom sluha.
Zanimljivo, osobe koje su same prijavile probleme sa sluhom, ali bez dijagnoze, nisu imale povećan rizik.
Kod osoba s blagim gubitkom sluha rizik od razvoja demencije iznosio je 16.2 odsto, a kod onih s umerenim ili teškim 16.6 odsto.
Istraživači su takođe primetili da je rizik nešto viši kod žena (30.8 odsto) nego kod muškaraca (24 odsto), a najizraženiji je kod osoba starijih od 75 godina.
Zašto je sluh toliko važan?
“Ovo istraživanje dodatno potvrđuje povezanost gubitka sluha s razvojem demencije i ukazuje na važnost ranog testiranja i intervencije”, navodi se u objavi u časopisu JAMA Otolaryngology.
Dr Isolde Radford iz organizacije Alzheimer’s Research UK naglasila je da još uvek ne znamo da li gubitak sluha direktno uzrokuje demenciju ili samo povećava rizik preko drugih mehanizama.
“Ali znamo da ni slabljenje sluha ni demencija nisu neizbežni deo starenja”, dodala je.
Zbog toga njena organizacija poziva britansku vladu da uvede redovne testove sluha u nacionalne zdravstvene preglede za osobe starije od 40 godina.
“Jednostavan pregled sluha mogao bi da pomogne milionima da ranije otkriju probleme i krenu s nošenjem slušnih pomagala, što bi moglo da smanjiti rizik od demencije.”
I prethodne studije potvrđuju isto
Već ranije, veliko istraživanje objavljeno u časopisu The Lancet pokazalo je da bi gotovo polovna svih slučajeva Alchajmerove bolesti mogla da se uspori ako se deluje na 14 faktora rizika. Među njima su: dostupnost slušnih pomagala, smanjenje izloženosti buci, bolje otkrivanje i lečenje visokog holesterola kod osoba starijih od 40 godina.
Stručnjaci ističu da danas postoji više nade nego ikad da se demencija može sprečiti ili barem znatno odložiti njen početak.