EPA

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji poručio je šefici evropske diplomatije Kaji Kalas da Kina ne želi poraz Rusije u ratu protiv Ukrajine, jer strahuje da bi Sjedinjene Američke Države nakon toga usmerile svu svoju pažnju prema Pekingu, piše South China Morning Post (SCMP), list iz Hongkonga blizak kineskim vlastima.

Kako navode izvori upoznati s razgovorima, Vang je ovu poruku izneo pre dva dana tokom višesatnog sastanka u Briselu, gde su razgovarali o brojnim geopolitičkim i ekonomskim pitanjima.

Prema istim izvorima, Vang je tokom sastanka odbacio optužbe da Kina vojno ili finansijski podržava rusku agresiju, uz komentar:

“Da to radimo, rat bi već odavno bio završen.”

Strah Pekinga

Evropske diplomate iznenadila je otvorenost kineskog ministra, koji je, kako kažu, Kaji Kalas održao niz “istorijskih lekcija” i upozorenja zasnovanih na realpolitici.

Vang je naglasio da Peking veruje kako će Vašington, ukoliko postigne svoje ciljeve u Ukrajini, potom u potpunosti preusmeriti strateški fokus na Kinu, što bi za Peking predstavljalo ozbiljan bezbednosni izazov.

U Briselu se Vangova izjava tumači kao potvrda dugogodišnjih sumnji evropskih diplomata – da Kina, iako nije želela ovaj rat, smatra da joj njegova dugotrajnost strateški odgovara, jer vezuje američke resurse i pažnju za Ukrajinu.

Kina negira podršku Rusiji, ali odbija da osudi invaziju

Kina se dosad predstavljala kao neutralan akter i samoproklamovani mirotvorac u ovom sukobu, tvrdeći da “nije strana u ratu”, ali nikada nije osudila rusku invaziju, a održava bliske političke i ekonomske veze s Moskvom.

Evropska unija optužuje Peking da isporučuje Rusiji robu sa dvostrukom namenom, ali Kina to negira.

U zvaničnom saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova o razgovoru s Kalas, mnoge tačke spora nisu ni pomenute. Umesto toga, naglašeno je da Kina i EU nemaju suštinskih sukoba interesa i da bi trebalo da “zajedno napreduju i doprinesu civilizaciji čovečanstva”.

Pretnje zbog sankcija

Sastanak u Briselu održan je samo tri nedelje pre planiranog samita EU i Kine u Pekingu i provinciji Anhuji, u atmosferi koja je bila napeta, ali formalno pristojna. Ipak, kineska strana je dala do znanja da bi samit mogao biti skraćen ukoliko EU ne promeni svoj pristup.

Vang je oštro reagovao na najave Brisela da će u sledećem paketu sankcija protiv Rusije na crnu listu biti dodate i dve kineske banke, zbog kršenja režima sankcija.

– U tom slučaju sledi odmazda – poručio je Vang, prema izvorima SCMP-a.

Trgovinske tenzije rastu

Pored rata u Ukrajini, razgovori su bili opterećeni i ekonomskim sporovima – od kineskih ograničenja na izvoz retkih minerala i magneta, preko subvencija i optužbi za damping, do zavisnosti EU od ključnih kineskih sirovina. Prema izvorima, Vang je umanjivao značaj tih problema, što su evropski zvaničnici protumačili kao “omalovažavajući” stav.

Evropska unija se sve više oseća uhvaćenom u unakrsnu vatru tehnološkog i trgovinskog rata između SAD i Kine, a Vangovi istupi nisu ulili nadu da će se tenzije uskoro smiriti.

Bez pomaka pred samit, osim možda – u klimatskoj politici

Ova iscrpljujuća diplomatska razmena, koja je završena večerom sa punjenom piletinom i slatkim krompirom, prema oceni iz Brisela ne obećava mnogo uoči samita zakazanog za 24. i 25. jul. Jedina tema na kojoj bi mogao biti postignut konkretan dogovor jeste klimatska politika.

Vang je osim s Kalas, u Briselu razgovarao i s predsednikom Evropskog saveta Antonijom Kostom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen. Prema izvorima EU, troje evropskih lidera imalo je usaglašene stavove o svim ključnim pitanjima razgovora.

Nakon Brisela, Vang je otputovao u Berlin, gde se sastao s novim nemačkim ministrom spoljnih poslova Johanom Vadefulom, a očekuje se i njegov susret s francuskim ministrom Žanom-Noelom Baroom.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here