Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko oštro je kritikovao ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, optuživši ga za centralizaciju vlasti i rušenje demokratskih institucija pod maskom ratnog stanja.
U razgovoru za britanski “Tajms” Kličko je istakao da Ukrajina više ne “zaudara”, već “smrdi na autoritarnost”.
U tekstu objavljenom u “Tajmsu”, koji analizira položaj najpoznatijih ukrajinskih političara, navodi se kako je Zelenski, koristeći ratno stanje uvedeno nakon početka ruske operacije, imenovao vojnu administraciju u Kijevu čije se ovlašćenja preklapaju s onima gradonačelnika. Taj je potez, smatra Kličko, deo šire strategije koncentracije moći u rukama predsednika.
Situaciju dodatno komplikuje velika antikorupcijska istraga koju u glavnom gradu vodi Nacionalna antikorupcijska kancelarija Ukrajine (NABU). Tokom operacije pod nazivom “Čist grad” otkrivena je rasprostranjena korupcija u Kličkovom okruženju, a uhapšeno je najmanje sedam njegovih saradnika.
– Reč je o čistki demokratskih načela i institucija pod izgovorom rata – izjavio je Kličko. “Rekao sam jednom da zaudara na autoritarnost. Sad već smrdi.”
Gradonačelnik tvrdi da je rad Kijevskog gradskog veća ozbiljno narušen zbog, kako kaže, racija, ispitivanja i pretnji izmišljenim krivičnim postupcima. Prema njegovim rečima, većnici ne mogu da održe kvorum niti donose odluke.
Sukob, kako navodi “Tajms”, ima i ličnu dimenziju. Kličko smatra da predsednik koristi vojnu administraciju kako bi obezvredio ovlašćenja demokratski izabranih gradonačelnika širom zemlje.
– Mnogi gradonačelnici su zastrašeni, ali mene štiti status poznate osobe – rekao je Kličko.
“Možete smeniti gradonačelnika Černihiva, ali teško je smeniti gradonačelnika glavnog grada kojeg poznaje ceo svet.”
U međuvremenu, NABU nastavlja veliku antikorupcijsku istragu. Među uhapšenima su Petro Olenić, zamenik čelnika Kijevske gradske državne administracije, i Mihajlo Terentjev, predsednik gradske Komisije za zemljište.
Obojica su pritvoreni, a kaucije su im određene na 15 odnosno 20 miliona grivnji (350.000 odnosno 470.000 evra). U centru afere je i bivši gradski većnik Denis Komarnicki, koji je u trenutku izbijanja skandala bio u inostrantvu. U međuvremenu su zbog njegovog odlaska iz zemlje bez dozvole otpuštena i tri policijska službenika.
Kličko tvrdi da je već otpustio osmoro od deset spornih zvaničnika.
– U gradskoj upravi radi 300 hiljada ljudi. Korupcija se ponekad dogodi, ali brzo reagujemo i sarađujemo sa istragom – poručuje.
Politolog Vladimir Fesenko kaže da su hapšenja rezultat stvarne korupcije u kijevskoj administraciji.
– Ovde nije reč samo o politici. Ima stvarnih problema. Kijev ima mnogo novca, i neki poslovni interesi povezani sa predsednikom žele pristup tom novcu – rekao je on.
– U Donbasu se uređuju parkovi, grade se stadioni, a front je tu, odmah pored – navodi Fesenko.
Stanovnici Kijeva zbunjeni su zašto se, usred ruskih vazdušnih napada, grade neboderi, a ne skloništa, škole i bolnice.