U Briselu će se uskoro odlučivati o sankcijama prema Moskvi, a ishod će imati dugoročne posledice na političke i ekonomske odnose.
Navodno, Britanija, Švedska, Poljska i baltičke zemlje su za što oštriji odgovor Moskvi, dok su umereniji stavovi Holandije, Španije i Italije, koje ne bi da žrtvuju tesne privredne veze sa Rusijom. Francuska i Nemačka su, kažu, negde između ta dva pola, a u svemu indirektno učestvuju i SAD, čiji su predsednik i državni sekretar ovih dana telefonom pozivali evropske lidere.
Moskvi je poručeno da ni EU ni njene članice neće priznati rezultate referenduma jer je "održan pod budnim okom ruske armije", a sem toga je suprotan ukrajinskom ustavu i međunarodnom pravu.
Ukoliko se krimski scenario prelije na jugoistočni deo Ukrajine, a ruska Duma na sednici u sredu najavi pripajanje Krima Rusiji, može se očekivati dodatno zaoštravanje odnosa Brisela i Moskve, ovaj put sa mnogo težim posledicama.
Trgovinska razmena Rusije i EU lane je dostigla 400 milijardi dolara, što Rusiju čini trećim po veličini trgovinskim partnerom EU, posle SAD i Kine.
Sa druge strane, EU je ubedljivo najveći trgovinski partner Rusije, tako da bi se posledice sankcija mnogo više osetile u Moskvi nego u evropskim prestonicama. Kad je reč o energetici, EU podmiruje oko trećinu ukupnih potreba za prirodnim gasom uvozom iz Rusije, a pojedine zemlje, poput Bugarske i Holandije, su gotovo potpuno zavisne od ruskog gasa.
Sa druge strane, Rusija izvozom gasa ostvaruje oko 70 odsto ukupnog deviznog priliva, tako da bi opet snosila teže posledice ukoliko bi se slavine na gasovodima zavrnule. U Briselu kažu da je zima na izmaku i da gasa u skladištima ima za još mesec dana normalne potrošnje, mada već traže alternative, kao što je uvoz tečnoga gasa ili prebacivanje na naftu.
Kompromis?
U EU kažu da je još moguće postići kompromis: da Krim formalno ostane u Ukrajini sa većim stepenom autonomije i garancijama da prava etničke i jezičke ruske zajednice neće biti ugrožena. U suprotnom, ruše se partnerskih odnosi Brisela i Moskve, što na duži rok neće biti dobro ni za EU ni za Rusiju.