Vesti

U Vijećnici Banskog dvora u Banjaluci, 6. jula, održano je književno veče na kojem su se predstavili članovi Udruženja srpskih pisaca Švajcarske: Žaklina Marković Mitić, Milisav Đurić, Mićo Savanović, Daliborka Šišmanović Kepčija, Monika Aleksia, Jelena Kostić i Mirjana Stanimirović Cvijanović. Događaj je okupio brojne ljubitelje pisane reči – stvaraoce, studente i predstavnike kulturnog života grada.

Program je vodila talentovana pesnikinja Dijana Kostić Pantić, dok je muzički deo večeri obogatio Ivan Vasilije Topić, mladi umetnik iz Banjaluke.

U toku programa, autori su govorili o svom književnom stvaralaštvu, životu u dijaspori, kao i o značaju očuvanja jezika i identiteta van granica matice. Čitali su odabrane pesme, odlomke iz proznih dela i aforizme, u atmosferi u kojoj je svaka reč nailazila na punu pažnju i interesovanje publike.

Književno veče organizovalo je Udruženje srpskih pisaca Švajcarske, koje više od dve decenije okuplja književne stvaraoce iz dijaspore i matice, sa ciljem očuvanja srpske kulture, jezika i duhovne povezanosti sa domovinom. Od osnivanja 2003. godine, Udruženje je postalo prepoznatljivo po redovnim književnim večerima, saradnji sa srodnim institucijama, kao i po bogatoj izdavačkoj delatnosti koja obuhvata zbornike, antologije i dvojezične publikacije.

Jedan od najznačajnijih projekata Udruženja jeste zbornik Zaveštanja, koji se bez prekida objavljuje od 2005. godine, okupljajući stvaraoce srpske reči kako iz dijaspore, tako i iz matice. Iz ovog višegodišnjeg rada proizašla je i nova Antologija Zaveštanja II (2015 – 2024), u kojoj su zastupljeni članovi Udruženja, nekadašnji članovi i gostujući autori.

Značajno je istaći da su učesnici iz Republike Srpske jedni od najzastupljenijih među gostujućim autorima u zbornicima Zaveštanja, što svedoči o snažnoj uzajamnoj bliskosti i pripadnosti istom kulturnom prostoru.

Književno veče u Banjaluci bila je dragocena prilika da se predstavi deo tog rada, ali i da se ojačaju lični i profesionalni susreti između pisaca u rasejanju i književnika, urednika i ustanova u Republici Srpskoj.

Mnogobrojna publika imala je priliku da uživa u neposrednom susretu sa piscima koji, iako deluju izvan granica svoje domovine, svojim delima snažno svedoče o pripadnosti jeziku i kulturi iz koje potiču.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here