Tanjug

Prema podacima Narodne banke Srbije, u prvih šest meseci ove godine otkriveno je 966 falsifikovanih dinarskih novčanica i čak 2.153 komada stranog novca, među kojima je najviše evra, njih 1774.

Direktor Odeljenja za nacionalne centre za borbu protiv falsifikovanja i za analizu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije Miroslav Jeremić kaže da je broj otkrivenih falsifikata, u prvih šest meseci ove godine, uobičajen.

– Da kažemo da je to aktivnost koja je neprekidna, kako sa strane falsifikatora i ljudi koji rasturaju lažni novac, isto tako policije, Narodne banke. Nekada ostvarujete bolje rezultate, nekada lošije – rekao je Jeremić.

Istako je da je najbolje kada policija otkrije falsifikatore, eventualno štampariju novca i da zapleni taj novac, jer u tom slučaju pronađu falsifikate, ali niko nije pretrpeo materijalnu štetu.

– Nažalost, najčešće se dešava da se falsifikati konstatuju od strane banaka, koje onda dostavljaju Narodnoj banci takav sumnjiv novac na ekspertizu, a to je trenutak kada je onaj koji je banci podneo takvu novčanicu praktično u gubitku, jer falsifikat se ne nadoknađuje – ističe Jeremić.

Kako kaže, falsifikatori danas raspolažu mnogobrojnim tehničkim pomagalima koje koriste i zato je broj lažnog novca od početka godine uobičajen.

– Tu su kolor štampači, možete čak recimo putem interneta da nabavljate ove kinograme koje se nalaze na novčanicama. Neće to izgledati originalno, ali biće relativno uverljivo za onoga ko ne poklanja dovoljno pažnje – objašnjava Jeremić.

Ističe da su najčešće falsifikovane novčanice od 2.000, 1.000 i 500 dinara jer su one najčešće u prometu i imaju određenu vrednost koja falsifikatorima obezbeđuje korist.

– Besmisleno je sa njihovog stanovišta da falsifikuje apoen od 10, 20, 50 ili 5.000 dinara. Ali ako imate 5.000, to bi naravno bilo isplativo, ali je mnogo više rizično u smislu da je to apoen koji se retko javlja u opticaju, gde će onaj koji prima sa povećanom pažnjom da gleda tu novčanicu – naveo je Jeremić.

Objašnjava da se falsifikati razliku prvenstveno po veličini, ali i na dodir jer su originalne novčanice glatke, dok su lažne hrapave.

– Narodna banka Srbije na svom sajtu prikazuje sve dinarske apoene i prikazuje sve zaštitne elemente na uvećanim fotografijama. Dakle, ko je zainteresovan, ide na sajt Narodne banke, sve informacije tamo može videti – rekao je Jeremić.

Istakao je da kada se falsifikat oduzme može biti nadoknađen samo ako posedujete priznanicu o transakciji sa serijskim brojem novčanice jer svaka originalna novčanica ima neponovljivi broj dok kod falsifikata možete imati 50 novčanica istog serijskog broja.

– U Narodnoj banci ćemo konstatovati da li je u pitanju original ili falsifikat. Ako je original, sve je u redu, novčanica se vraća. Ako je falsifikat, novčanica se zadržava i zato je bitno kad kupujete da tražite od menjača ili banke da vam upiše serijske brojeve i onda ste vi bezbedni – zaključio je Jeremić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here