Tradicionalno, petnaesto zajedničko lilanje, koje je uoči praznika Petrovdana organizovala loznička Crkvena opština u porti hrama Pokrova Presvete Bogorodice, održano je u petak uveče posle 20 časova. Veliki broj građana, uglavnom roditelji sa decom, kao i prethodnih godina došao je da upali lile sa prvim sumrakom i nastavi tradiciju.
Najpre je u amfiteatru porte izveden prigodan kulturno-umetnički program, a onda je, čim je upaljena velika vatra, krenulo i paljenje lila. Vrlo brzo na livadi pored hrama našlo na stotine plamenih buktinja koje su vrteli najmlađi, uz zdušnu podršku nešto starijih koji su koristili priliku da se podsete dana kada su i oni lilali.
Letele su varnice na sve strane, vatreni krugovi bili su svuda, ali se pazilo da se drži bezbedno rastojanje kako bi sve proteklo u najboljem redu. Na livadi kraj hrama osim Lozničana i njihovih gostiju bila je i grupa Kineza, radnika kompanije ‘’Mint’’ koja posluje u Loznici, koji su, kako kažu, prvi put došli na lilanje i mnogo im se svidelo.

Lilalo se širom lozničkog kraja gde se neguje ovaj običaj u znak sećanja na vremena kada su hrišćani bili proganjani, poliveni smolom vezivani na stubove i paljeni. Veruje se da je uloga lilanja i da tera zle sile i čuva domaćinstva, ljude, useve i životinje. Lile su napravljene od osušene mlade kore divlje trešnje, ili breze koja se onda umetne na vrhu zasečenog štapa od vrbovog ili leskovog drveta, a pale veče pred Petrovdan.
Po ovom običaju nazvan je i loznički festival ‘’Lila-Lo’’ koji od 10. do 13. jula traje u Loznici i osmi put ga priređuje Turistička organizacija grada Loznice (TOGL), a domaćini programa su Loznica, Tršić i Banja Koviljača.

Inače, paljenje petrovdanskih lila – lilanje, upisano je 2017. godine u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, na predlog lozničkog Centra za kulturu ‘’Vuk Karadžić’’.
Sudeći po ovogodišnjoj masovnosti lilanje će nastaviti i dalje da živi u lozničkom kraju gde se narodni običaji neguju i čuva tradicija.