commons.wikimedia/Alex Beltyukov

Lovac pete generacije Su-57 sposoban je da izvodi akrobatske figure najvišeg nivoa, čak i kada je naoružan teškim borbenim teretom, izjavio je za ruske medije istaknuti probni pilot, Heroj Rusije Sergej Bogdan, koji je u okviru letačkog programa na Dubai Airshow 2025 pilotirao ovim lovcem.

– Mi pokazujemo da na našem lovcu postoje četiri rakete: dve klase ‘vazduh–vazduh’ i dve – “vazduh–površina” velikog dometa za uništavanje radarskih stanica. Te rakete su prilično teške, avion je postao znatno teži. Svi stručnjaci znaju da prisustvo oružja klase ‘vazduh–površina’ nameće svakom avionu veoma ozbiljna ograničenja u pogledu opterećenja, uglova napada i ukupne manevarske sposobnosti – pojasnio je pilot.

Kako je naveo, čak i sa takvim naoružanjem ovaj lovac može da vodi manevarsku vazdušnu borbu, prelazeći u kritične režime.

– Prikazujemo u potpunosti sve akrobatske figure najvišeg nivoa, i pritom je avion u potpunosti naoružan. U tome i jeste posebna vrednost – zaključio je Bogdan.

Ruski lovac Su-57 može se eksploatisati 20–30 godina, tokom kojih će se neprekidno usavršavati, istakao je on, komentarišući rok službe borbenog aviona.

Prema njegovim rečima, program dodatnih testiranja nastaje kada se pojave novi sistemi naoružanja, kao što su rakete ili vođene avio-bombe, što zahteva testiranje letova na manevarske sposobnosti, stabilnost i izdržljivost.

– Sve dok se avion ne povuče iz upotrebe, on će biti na testiranjima – objasnio je stručnjak.
Ranije je Bogdan najavio da će prvi let ruskog lovca biti obavljen početkom 2026. godine.

Takođe je u novembru, na marginama Međunarodnog sajma avijacije i kosmičkih istraživanja Dubai Airshow 2025, pilot primetio da u ruski avioni odnose pobedu nad NATO letelicama u sto odsto slučajeva.

Po prvi put na Bliskom istoku bio je prikazan lovački avion pete generacije Su-57E koji projektuje i proizvodi Zajednička vazduhoplovna korporacija. Rusija nudi ne samo isporuke ovog aviona, već i mogućnost lokalizacije proizvodnje na teritoriji inostranog naručioca.

16 COMMENTS

  1. Jeste, vanserijska moc i slabija elektronika od F-35 za 40%…zato su i imali samo 1 kupca( dobro,dobro i sankcije smetaju malo)

    • Ništa tu elektronika nije slabija. Su57 ima bolje radare i većeg dometa kao što su i njegove rakete vazduh-vazduh. F35 neće ni znati kad je već zaključan kao cilj. Ta njegova stelnost-nevidljivost je potpuno irelevantna. Ono što je u jednom frekventnom opsegu nevidljivo u drugom može da šljašti! Tako je i F117 dolijao a mislio je da je nevidljiv. 😉 E sada ako smatrate šarenilo ekrana i dečje igrokaze na monitorima za prednost onda neka se kauboji igraju.

    • Ујка Васо,оно главно што се тиче електронике Су-57 има боље,а то је да има радар где на 400 км хвата авион и ракету Р-37 М која на 350+ км обара противнички авион .Па шта би са Ф-16 у Украини!?Лепо су им рекли Руси да не могу ништа…и!? Оборили ин 7 у два дана и бише не полећу!!!

    • Rusiji nema ko da da avione.Rusija ratuje protiv milijardu stanovnika ili celog nato pakta.To samo Rusi mogu da izdrže.Kad neka od članica nato pakta napadne neku drugu zemlju iz čista mira nema sankcija.Oni mogu da rade sta hoće.mora biti atomskog rata pa ko ostane.to zlo od nato mora biti uništeno oni žele da komanduje celim svetu.

    • Grešiṣ̌,prema proracunima moje pokojne prababe Su-57 ima tacno 63,27% bolju elektroniku. A F-35 ima i problem sa plasticnom usisnom granom i DPF-folterom.

    • Da si slušao čuo bi da je već uništio tri bunkera punih NATO plaćenika i da se koristi već nekoliko meseci

  2. Elektronika verovatno jeste bolja kod f35.. al SU 57 je dvomotorac, f35 nije, o oružju da ne govorimo..Sukhoj ima bolji radar, veci plafon leta, veci dolet, manevre .. razlikuju se u svrsi, u doktrini..nisu po meni uporedivi..

    • Poredite SU-57 sa F-35 koji su avioni namenjeni za potpuno drugu svrhu. Pravo poredenje bi bilo sa F-22. Tu F-22 ima prednost, pogotovo u borbi na daljinu.

      • Druže, F22 je zastareo avion 5te generacije, jer je prvi uveden. To je zastarela tehnologija, osim ako misliš da se tehnologija nije promenila još od 91ve kad je uveden, mada ja pamtim još i lampe tada. On nije ni stelt. Postoje drugi koji su ga zamenili. Ne zaboravi da je F22 Reptor obaran i oštećivan 99te iznad Srbije, mada Ameri to ne priznaju, ali to je generalno njihova politika.

  3. Ovo akrobatske mogucnosti, jel to neko kupuje ovakve avione da organizuje cirkuske predstave? Da, rusi i jesu za circus od oruzja do drzave, pravi circus.

    • Па видимо ко је циркус!!!Покрцаше сву западну технику у Украјини,и совјетску…попалише Руси све живо,моле за преговоре западна секта и укро-фашисти …А јел знате кад је крај?КАД РУСИ КАЖУ!!!А то је кад цела НОВОРУСИЈА буде ослобођена,дакле од Харкова до Одесе.

  4. има разних коментара су 57 по концепцији има све одлике дефанзивне намене то што наоружан нема пандама било којег западног авиона иде му у прилог тј по потреби преузима више наменску улогу зналци ће вам потврдити ф 35 од 10 тачака 8 незадовољава у дораду компјутерског софтвера уложено је преко 1000 милијарди $ није ми намера да представим да незнају да направе авион аналогија је основ итд доказ друштвене мреже су пуне клипова о проблемима на рулању или нефункционалности

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here