B. Đorđević
Svi pokazali kreativnost: Radilo se uz osmeh

Srpsko-nemačka zajednica Mladost je u saradnji sa Srpskom dopunskom školom u Berlinu organizovala kreativnu radionicu Mami na dar, povodom Dana žena. Pored predsednika kluba Branislava Delača angažovale su se članice Jasmina Drinjak Malogajski, Vesna Stojanov i učiteljica Srpske dopunske škole Marija Aleksić. Tu su bili i brojni roditelji dece koja nastavu na srpskom jeziku pohađaju u prostorijama kluba. Srpska dopunska škola organizovala je i druge aktivnosti, kako bi se đaci upoznali sa značajem obeležavanja Međunarodnog dana žena. Ovoga puta cilj je bio da se deca okupe, druže nedeljom popodne uz kreativan rad i razmenu ideja. Po završetku likovne radionice imali su priliku da, na njima prijemčiv način, čuju i nešto o tradiciji obeležavanja ovog praznika u Srbiji, kao i o položaju žena u matici kroz istoriju. Inače, u Berlinu Dan žena decenijama, ne da nije imao nikakvu tradiciju, nego čak i nije bio poznat, dok pre nekoliko godina nije proglašen za praznik i neradni dan. To ne važi u celoj Nemačkoj, važi jedino za pokrajinu Berlin.

Uprkos angažovanju na izradi čestitki, deca su imala i redovnu nastavu i probu folklora.

Jedan od radova

Jasmina Drinjak Malogajski se zajedno sa predsednikom kluba, Branislavom Delačem, bavila pripremom i planiranjem kreativne radionice.

Mališani su uživali i međusobno se upoznavali

– Osmislili smo kako da se uz druženje i izradu čestitki kod dece razvijaju manuelni rad, sitna motorika, ali i mašta. Deca su uživala, međusobno se upoznavala, pošto je bilo i onih koji nisu redovno prisutni u klubu, a isto tako delila su materijale i ideje. Tate su se uključivale po potrebi, a ovo je bila prilika i za mame da se angažuju na malo drugačiji način. To posebno važi za Vesnu Stojanov, koja se veoma zauzela oko izrade figurica od gipsa, i nadamo se da njena kreativnost neće samo na tome ostati. Lično sam danas imala manje posla – kaže Jasmina.

Ponosne na radove mališana: Vesna Stojanov i učiteljica Marija Aleksić

Vesna Stojanov skromno dodaje da su se majke zauzele oko pripreme radionice.

– Čestitke mogu da se ukrašavaju na različite načine, i tako što više podstakne dečja mašta i kreativnost. Ja sam imala posebne kalupe i različite sam motive pravila od gipsa, a deca su mogla da ih oboje po svojoj želji.

Elena Bogdanović

Elena Bogdanović se već osamostalila kada je u pitanju izrada čestitke za mamu.

– Ja sam za moju mamu napravila šarenu kartu. Tu sam stavila i kamenčiće koje sam prethodno obojila. Sve sam sama napravila, i to je bila samo moja ideja. Stavila sam i cveće, zato što mama voli cveće, a kada se vratim iz škole, kupiću joj i jednu ružu. Takođe, za mamu sam obojila i jednog medu, ali ne znam gde će mama da ga stavi – istakla je Elena, čiji će trud neizostavno veoma obradovati njenu mamu.

Mia Marinković

Mia Marinković već ima dosta iskustva u izradi ovakvih čestitki:

– Za mamu sam napravila čestitku, i još sam nešto na njoj nacrtala. Jedan mali gipsani meda ide uz čestitku, ali je mnogo lepši ovako kad se oboji. Počela sam da pravim osmomartovske poklone za mamu za 8. mart kada sam imala šest ili sedam godina. U Berlinu živimo četiri godine, a sa roditeljima sam došla iz Banjaluke. I tamo smo slavili, tata kupi nešto, a onda mi to aranžiramo, najlepše što možemo – podsetila je Mia da su tradiciju slavljenja 8. marta u Banjaluci nastavili i u Berlinu.

Proslava kao u Beogradu: Teodora Urošević

Leptir za iznenađenje

Teodora Urošević je kao ukras radije izabrala šarenog leptira od gipsa, nego medu.

– Pored čestitke, mami sam kao poklon namenila i leptirića od gline, koga sam mogla da obojim po svojoj želji. Sa tatom uvek sve dobro utanačimo, i onda iznenadimo mamu. Došli smo iz Beograda pre oko dve godine. Slično smo slavili i ranije u Beogradu – navela je Teodora.

Ivan Maričić

Cvet draži od prstena

Ivan Maričić je mami za Dan žena namenio čestitku i jedan cvet od gipsa.

– Cvet sam obojio kako sam smatrao da je najlepše. U Berlinu smo tek oko godinu dana, a 8. mart smo slavili do sada i u Banjaluci, gde smo prethodno živeli. Ne sećam se tačno kako, ali uvek je bilo vrlo lepo i zabavno. Sa tatom smo birali neki prsten ovim povodom za mamu, ali ona mnogo više voli kada joj napravimo čestitku. Ovoga puta čestitku sam ukrasio i jednom bubamarom – sa ponosom je naglasio Ivan.

Igračke za vršnjake

Jasmina Drinjak Malogajski, koja u prostorijama Crkve Sveti Sava na Vedingu vodi i radionicu za decu pod nazivom Štramplica Berlin, za očuvanje našeg jezika, najavila je i događaj koji sledi u Srpsko-nemačkoj zajednici Mladost:

– Krajem meseca održaće se i humanitarni projekat Pijaca za decu, sa ciljem da se sakupe igračke koje će se slati u Srbiju deci kojoj one nedostaju.