Komesarka za proširenje Evropske unije Marta Kos izjavila je danas da proširenje EU shvata kao znatno širi proces od pukog povećanja teritorije ili broja stanovnika unije, i da je bezbednosni aspekt ponovo u prvom planu proširenja.
Upozorila je da spoljne sile pokušavaju da spreče da do proširenja uopšte dođe.
– I ove spoljne snage koriste razne taktike, uključujući hibridno ratovanje. Za mene je proširenje ponovo mirovni projekat, najvažniji mirovni projekat na našem kontinentu. Možda smo u prošlosti, posebno kada je Slovenija postala članica Evropske unije, zaboravili na ovo i gledali uglavnom kroz ekonomske sočiva – rekla je Kos za RTV Slovenija.
Ona je takođe upozorila na dezinformacije i manipulacije unutar EU i istakla da je, s obzirom na promenjenu geopolitičku situaciju, sada proširenje i važan faktor bezbednosti.
– Mislim da nećemo moći biti bezbedni u Evropi dok zemlje Zapadnog Balkana ne budu u Evropskoj uniji i dok Ukrajina i Moldavija takođe ne budu u Evropskoj uniji – naglasila je Kos, prenosi Tanjug.