Tanjug/AP

Evropska unija moraće da se pozabavi pitanjem zamrznute ruske imovine u drugim zemljama EU ako odluči da koristi sredstva koja se nalaze u belgijskom sistemu za kliring i poravnanje „Juroklir“ za podršku Ukrajini, izjavila je Đorđa Meloni, premijer Italije.

„Verujemo da bi, ako se donese odluka (o korišćenju zamrznute ruske imovine), bilo kratkovido fokusirati se na jednu strukturu koja drži zamrznutu rusku suverenu imovinu, posebno ‘Juroklir’, kada postoje zamrznuta sredstva i u finansijskim sistemima drugih zemalja partnera“, primetila je Meloni, a citirao „Politiko“.

Po njenom mišljenju, odluku o korišćenju imovine trebalo bi da donesu evropski lideri.

„Rojters“ je ranije izvestio da je Meloni izjavila da je potrebna „čvrsta pravna osnova“ za odluku EU o zamrznutoj ruskoj imovini. Agencija je dodala da je ona takođe pozvala na jasnoću u vezi sa rizicima povezanim sa korišćenjem ruske imovine, uključujući i zbog mogućih uzvratnih mera.

Prethodno je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ocenio da konfiskovanje zamrznutih ruskih rezervi može izazvati kolaps ekonomije Evropske unije.

Savet Evropske unije je 12. decembra usvojio odluku o trajnom zamrzavanju suverene ruske imovine. Evropska komisija se nada da će na samitu 18. i 19. decembra obezbediti odluku zemalja EU o eksproprijaciji 210 milijardi evra ruske imovine, od čega je 185 milijardi evra blokirano na platformi „Juroklir“ u Belgiji.

U međuvremenu, Centralna banka Rusije podnela je tužbu protiv evropskog depozitara „Juroklir“ za sumu od preko 18 biliona rubalja (oko 193 milijarde evra) zbog pokušaja Evropske unije da ukrade zamrznutu rusku imovinu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here