
Potraga za olupinom malezijskog aviona u vodama Južnokineskog mora i dalje traje, a istraga se do pronalaska crnih kutija fokusira na dvojicu putnika koji su se na let MH370 Malejža erlajnsa ukrcali sa ukradenim italijanskim, odnosno austrijskim pasošem. Istraga ide i u smeru mogućeg terorističkog napada, mada zasad nema nijednog čvrstog dokaza da je to zaista slučaj.
Tri scenarija Stručnjaci su ponudili nekoliko mogućih objašnjenja o sudbini aviona. Prva opcija je strukturno pucanje trupa aviona zbog oštećenja lima trupa ili zamora materijala. Nešto slično se dogodilo avionu boing 747-200 kompanije Čajna erlajnsa 25. maja 2002. godine. Drugi scenario je eksplozija u tankovima za gorivo. Žrtva toga bio Boeing 747, aviokompanije TNjA a nesreća se dogodila 17. jula 1996. godine na letu iz Njujorka za Rim. Treći očigledni scenario katastrofe malezijskog aviona je postavljanje bombe. Preti bankrot Akcije malezijske aviokompanije pale su 10 odsto, prvog dana trgovanja nakon nestanka putničkog aviona sa 239 putnika i članova posade. Kompanija je u poslednjem prošlogodišnjem tromesečju zabeležila gubitak od 360 miliona dolara, četvrti uzastopni kvartal. |
Podsetimo, reč je o pasošu Italijana Luiđija Maraldija i Austrijanca Kristijana Kozela kojima su pasoši ukradeni na ostrvu Puket na Tajlandu, što nije redak slučaj kad je o turistima reč. Obe karte su kupljene preko interneta u Puketu 6. marta i plaćene u lokalnoj valuti 625 američkih dolara. I to nije sve. Čovek koji je putovao sa ukradenim identitetom Kozela bukirao je i iz Pekinga let kompanijom KLM za Amsterdam, a potom i Frankfurt, dok je lažni Maraldi trebalo da iz Pekinga leti za Amsterdam, a onda i Kopenhagen.
– Pregledali smo snimke sigurnosnih kamera i utvrdili smo da su dvojica muškaraca s lažnim putnim ispravama azijatskog izgleda. Prosto je neverovatno kako su njih dvojica s evropskim pasošima i imenima prošli graničnu policijsku kontrolu u Kuala Lumpuru – rekao je Hašamudin Husein, malezijski ministar saobraćaja.
Tu zapletu nije kraj. Naime, od 227 putnika, njih 152 bili su kineski državljani, ali je svima ostalima bila potrebna kineska viza da bi se uopšte mogli da se ukrcaju na avion.
– Koliko nam je poznato, svi putnici na letu su imali u pasošima kineske vize. To znači da su kineske ambasade bile u posedu tih putnih isprava – rekao je Hju Danlevi, direktor komercijalnih poslova malezijske nacionalne aviokompanije.
Za ostacima boinga 777 malezijske aviokompanije trenutno traga 40 brodova ratne mornarice nekoliko država, kao i 34 izviđačka aviona koji su proširili misije nadziranja na 50 nautičkih milja od pretpostavljenog mesta udesa. Avioni su u konstantnoj potrazi 12 sati dnevno.