Postoji “značajan rizik” da bi Rusi mogli da napadnu ključnu infrastrukturu u Evropi ili Severnoj Americi, uključujući gasovode i internetske kablove, upozorio je viši obaveštajni zvaničnik NATO saveza.
Dejvid Katler, pomoćnik generalnog sekretara NATO za bezbednost, rekao je novinarima da Rusija “aktivno mapira” infrastrukturu ukrajinskih saveznika i na moru i na kopnu, piše “Politiko”.
– Moskovske vojne i civilne obaveštajne službe imaju “značajne resurse” koje bi Vladimir Putin mogao da iskoristi za nadgledanje infrastrukture, “uključujući korišćenje civilnih brodova i takozvanih špijunskih brodova” – dodao je Katler.
“Ruski brodovi više rizikuju”
Pretnja podvodnim gasovodima, koji dovode gas u Evropu, jasno je razotkrivena sabotažom gasovoda Severni tok u Baltiku prošlog septembra. Katler kaže da su podvodni kablovi, kojima prolazi čak 95 odsto internet saobraćaja, takođe u opasnosti.
Vidimo značajan rizik da bi Rusija mogla potencijalno da napadne ključnu infrastrukturu u Evropi i evernoj Americi u sklopu svog rata protiv Ukrajine, rekao je.
– Rusi su aktivniji na tim područjima nego što su bili poslednjih godina. Njihove patrole na Atlantiku na višim su nivoima nego poslednjih godina. Ruski brodovi takođe više rizikuju u Baltičkom i Severnom moru – dodaje Katler.
Nakon eksplozija na Severnom toku, koje istražuju čak tri različite zemlje, NATO je osnovao novu “ćeliju” u svom sedištu u Briselu, kako bi koordinisao napore za zaštitu podvodne infrastrukture. Nijedna istraga još nije zaključila ko je odgovoran za napad na Severni tok, ali vlade Zapada odmah su posumnjale na Rusiju. Prošle nedelje, danske vlasti potvrdile su da je pre napada na tom području viđen brod ruske mornarice koji je nosio podmornice.
Norveška “prati ruske aktivnosti”
Norveška, koja je prošle godine zamenila Rusiju i postala najveći snabdevač Evrope gasom, kaže da prati ruske aktivnosti u njenim vodama, u kojima se nalaze desetine naftnih i gasnih platformi, kao i gasovoda ključnih za energetsko snabdevanje Evrope. Premijer Jonas Gar Store rekao je za “Politiko” prošle nedelje da Rusija “pokazuje spremnost da preduzima veće rizike” u pomorskim aktivnostima u regiji.
Katler je rekao da bi Moskva mogla napade na infrastrukturu da vidi kao način za “ometanje života na Zapadu i pokazivanje moći nad zemljama koje Ukrajini pružaju podršku”.
Internet kablovi smatraju se ključnim ranjivim delom infrastrukture.
– Malo ljudi shvata do koje mere smo zavisni od vrlo ograničenog broja optičkih kablova, koji čine kičmu interneta i spajaju naše kontinente – istakao je zvaničnik NATO.
Dodao je da na svetu postoji samo oko 400 podvodnih internet kablova, a polovina njih može da se smatra ključnim.
– Ukupno, oni svakog dana prenose oko 10 triliona dolara vredne finansijske transakcije. Ovi kablovi su osovina ekonomije – zaključio je Katler.
Pa vi i hocete to
🇷🇺☦️🇷🇺
propaganda americka