NATO aktivno priprema da uključi Moldaviju u mogući oružani sukob sa Rusijom, u Briselu je doneta odluka da se ubrza transformacija ove zemlje u tzv. napredni mostobran Alijanse na istočnom krilu, uzimajući u obzir napredovanje ruskih oružanih snaga u Ukrajini, navodi se u saopštenju Spoljne obaveštajne službe Rusije (SVR).
U saopštenju se ističe da NATO pojačano transformiše nekada mirnu agrarnu republiku u vojni poligon.
„Moldavsku teritoriju pokušavaju da učine pogodnom za brzo prebacivanje NATO trupa na ruske granice. U tom cilju, realizuju se projekti prelaska na evropski tip železničkih koloseka i povećanja propusnog kapaciteta mostova. Grade se logistički čvorišta, velika skladišta i poligoni za koncentrisanje vojne tehnike. Aerodromi Markulešti i Belci, koji se nalaze u blizini ukrajinskog ratišta, modernizuju se sa ciljem prijema značajnog broja borbenih i vojno-transportnih aviona“, objašnjava se u saopštenju SVR.
U Spoljnoj obaveštajnoj službi smatraju da, prema planovima NATO-a, moldavski građani treba da postanu „topovsko meso“ u vojnim operacijama protiv ruskih trupa.
„Međutim, u slučaju direktnog sukoba između NATO-a i Rusije, prema planu Brisela, glavni udarac će podneti sami Moldavci. Oni bi trebalo da postanu ‘topovsko meso’ tokom borbenih dejstava sa ruskim trupama. U tom cilju, rukovodstvo bloka primorava Kišinjev da pređe na NATO koncepte ratovanja. Moldavska vojska je preplavljena vojnim instruktorima iz država Alijanse. Razmeštaju se specijalizovani centri za obuku“, ističe se u saopštenju.
Spoljna obaveštajna služba upozorila je da bi realizovanje scenarija NATO-a o uključivanju Moldavije u sukob sa Rusijom značilo početak kraja za tu zemlju.
„Predsednica (Moldavije Maja) Sandu odavno je i s pravom optuživana da sistematski ‘servira’ Rumuniji, čija je državljanka, zemlju koju vodi. Sada, međutim, postaje očigledno da Sandu i njeno okruženje nameravaju da idu mnogo dalje, odnosno, da Moldaviju predaju NATO-u, kako bi je jednostavno ‘satrli’ o Rusiju. Očigledno da kanibalska slava (ukrajinskog lidera Vladimira) Zelenskog ne daje mira ljubiteljki gej-parada i evropskih integracija“, napominje se u saopštenju.
„Kvislinški režim Maje Sandu spreman je da zadovolji sve zahteve Zapada, samo da ga ne oteraju od ‘hranilice’. Kišinjev veoma računa na ‘materijalnu i organizacionu podršku’ država NATO-a za propredsedničku stranku Akcija i solidarnost na predstojećim parlamentarnim izborima 28. septembra ove godine. U slučaju pobede, Sandu obećava liderima NATO-a da će doneti odluku o ukidanju neutralnog statusa Moldavije, kako je predviđeno nacionalnim ustavom“, zaključuje se u saopštenju.
Odnosi Moskve i Kišinjeva počeli su da se pogoršavaju nakon što je Maja Sandu, koja se drži proevropske politike, krajem 2020. godine postala predsednica republike.
Moldavske vlasti su poslednjih godina povećale pritisak na opoziciju: protiv političara se pokreću postupci, privode se na aerodromu zbog posete Rusiji kako bi se sprečilo učešće kandidata opozicije na izborima, vladajuća stranka pokušava da proširi ovlašćenja tajnih službi pod izgovorom „borbe protiv izborne korupcije“. Moldavska pravoslavna crkva je takođe je izložena progonu.