Nemačka ekonomija će, prema mišljenju vodećih istraživačkih instituta, 2026. godine zabeležiti primetan rast samo zahvaljujući izdašnim izdacima savezne vlade.
Bruto domaći proizvod porašće za 1,3 odsto, saopštili su instituti u svojoj redovnoj Jesenjoj proceni za vladu u četvrtak. 2027. konjunktura bi mogla da poraste za daljih 1.4 odsto. Za tekuću 2025. ekonomisti očekuju, posle dve godine recesije, tek mršav rast od 0.2 odsto.
– Nemačka ekonomija i dalje stoji na klimavim nogama – rekla je prilikom predstavljanja procene u Berlinu šefica za konjunkturu pri berlinskom institutu DIW, Geraldin Dani-Knedlih.
“U sledeće dve godine ona će se doduše osetno oporaviti. Ali, s obzirom na trajne strukturne slabosti, ta dinamika neće biti dugotrajna”, glasi ne preterano optimistična procena vodećih njemačkih ekonomista.
Naučnici već i naslovom studije, “Ekspanzivna fiskalna politika prikriva slabost rasta” kažu sve. Oni su zato pozvali vladajuću koaliciju Unije CDU/CSU i SPD-a da učini više kako bi privreda i preduzeća postali konkurentniji. Predstavili su dvanaest tačaka plana strukturnih reformi kojima bi Nemačka bila bolje pripremljena za budućnost.