Nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint namerava što pre osetno da poveća broj policajaca na nemačkim granicama kako bi smanjio neregulisanu migraciju, a u tu svrhu bi trebalo da se sretne i sa predstavnicima Sindikata policajaca (GdP), javljaju nemački mediji.
– Nakon ukaza iz ministarstva unutrašnjih poslova povećan je broj policajaca na granicama – rekao je predsednik GdP-a Diter Roman.
Mediji najavljuju da bi se novi ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint (Hrišćansko-socijalna unija CSU) trebalo da se sastane sa Romanom i direktorom Savezne kancelarije za migracije i izbeglice Hans-Ekhardom Zomerom kako bi koordinisali dalje poteze.
Kako javlja “Špigel”, broj policajaca na granicama već je udvostručen na dvanaest, pri čemu se radi kako o stacionarnim tako i o pokretnim kontrolama duž kopnenih granica pre svega prema Austriji, Češkoj i Poljskoj.
Demohrišćanska Unija CDU/CSU je tokom predizborne kampanje najavljivala zatvaranje nemačkih granica za ilegalne useljenike od prvog dana dolaska na vlast.
Prema koalicionom sporazumu, među one kojima neće biti dozvoljen ulazak spadaju i ljudi koji u Nemačkoj žele da podnesu zahtev za politički azil.
Nova vlada želi sve one koji u Nemačku ulaze iz neke druge zemlje članice Evropske unije, shodno tzv. Dablinskom sporazumu po kojem su upravo ove zemlje odgovorne za obradu zahteva za azil, da vraća sa nemačkih granica “u dogovoru sa EU partnerima”.
Šef Mercove kancelarije Torsten Fraj rekao je za RTL da se strože provere na granicama već sprovode, kao i vraćanje onih koji žele da podnesu zahtev za azil u zemlju u kojoj su ušli u EU.
– EU zakoni predviđaju da se zahtev podnese u zemlji u kojoj je osoba stupila na evropsko tlo. Zbog geografskog položaja to nikako ne može biti Nemačka – rekao je Fraj.
Potpredsednik poslaničkog kluba manjeg partnera u vladi Fridriha Merca, Socijaldemokratske stranke Nemačke (SPD), Dirk Vajs smatra da nemački ustav garantuje pravo na mogućnost postavljanja zahteva za azil svakom ko se nađe na tlu Nemačke.
– To je tako i dogovoreno u koalicionom sporazumu -zaključuje Vajs.
Zabrana ulaska u Nemačku onima koji žele da podnesu zahtev za azil bila je jedna od najspornijih tema demohrišćana i socijaldemokrata tokom koalicionih pregovora, navode nemački mediji.