Teslina autonomna vožnja pod lupom – test otkrio potencijalno smrtonosnu grešku FSD softvera.
Iako je još rano za prognoze kada bi autonomna vozila mogla postati dominantna na putevima, jasno je da se taj trenutak približava.
Automobili kojima upravlja softver, bez prisustva vozača, testiraju se već godinama, a najdalje je u razvoju stigao Guglov Waymo.
Njihovi robotaksiji trenutno obavljaju preko 250.000 plaćenih vožnji nedeljno na nekoliko američkih tržišta, a sa planiranim širenjem, taj broj će sigurno rasti.
Svoje mesto na tom tržištu želi i Tesla, čiji je osnivač Ilon Mask najavio da će testiranje robotaksi usluge u američkom gradu Ostinu početi već sledećeg meseca.
U početku će u tim vozilima biti vozači spremni da preuzmu kontrolu u slučaju greške, ali krajnji cilj je potpuna autonomija, piše Zimo.
Novinari Business Insidera odlučili su da testiraju trenutne mogućnosti softvera za autonomnu vožnju kompanija Waymo i Teslia na ulicama San Franciska.
Važno je napomenuti da je Waymo automobil pravi robotaksi bez vozača, sa svim regulatornim dozvolama za takvu uslugu.
Tesla koristi verziju softvera FSD Supervised, što znači da vozač mora biti prisutan i spreman da reaguje u slučaju greške. Kada Tesla krene sa robotaksi uslugom, koristiće unapređeni softver koji omogućava potpunu autonomiju.
Jaguar protiv Modela 3
Waymov automobil bio je Jaguar I-Pace sa petom generacijom sistema Waymo Driver, opremljen sa pet lidara, šest radara i čak 29 kamera.
Tesla Model 3 u testu imao je samo osam kamera.
Vožnja u Waymo Jaguaru bila je izuzetno prijatna, a autonomna tehnologija impresivna. Iako je robotaksi povremeno prolazio kroz žuto svetlo, nikada nije napravio rizičan manevar.
Novinari su posebno izdvojili trenutak kada je Waymo automobil stao iza vozila koje se zaustavilo kod znaka STOP, a zatim se preusmerio u praznu desnu traku – što su opisali kao “ljudski momenat”, ponašanje koje se ne očekuje od robota, već od iskusnog vozača.
Crveno svetlo?!
Teslin FSD je većim delom pružio prijatnu i sigurnu vožnju, što je pohvalno s obzirom na jednostavniju i jeftiniju tehnologiju.
Tokom vožnje nije bilo naglih kočenja niti nepredviđenih poteza, osim nekoliko manjih grešaka – uključujući i vožnju po biciklističkoj traci.
Međutim, najveći šok je usledio kada je Teslin auto prošao kroz crveno svetlo na komplikovanom raskršću.
Iako je softver prepoznao crveno i inicijalno se zaustavio, automobil je nakon nekoliko sekundi ipak nastavio kroz raskršće, iako je svetlo i dalje bilo crveno.
Srećom, nijedno drugo vozilo nije bilo u raskrsnici.
Prema rečima novinara, ovakve situacije su ranije prijavljivali i drugi Tesla vozači, ali kompanija nije odgovorila na njihov upit u vezi sa ovim incidentom.
Ovaj test još jednom ističe ključni izazov u razvoju autonomnih vozila: čak i ako softver radi savršeno 99% vremena, jedna greška može biti fatalna.