Paradajz i krastavac čine osvežavajuću salatu, koju posebno volimo u Srbiji i na celom Balkanu.
Rado joj dodajemo još neki sastojke poput sira, paprike i/ili luka.
Dok su i paradajz i krastavac namirnice koje hidriraju, hlade telo i pune su brojnih zdravstvenih koristi, ipak postoji jedna mana u ovoj, reklo bi se, perfektnoj kombinaciji – možda ipak nije tako zdrava kao što mislite.
Svaka namirnica ima svoju jedinstvenu prirodu, osobine i brzinu varenja – i upravo to određuje da li je njihovo međusobno kombinovanje bezbedno za zdravlje.
Naime, kada se spoje dve namirnice različite prirode ili različite brzine varenja, to može poremetiti normalan tok varenja i dovesti do negativnih efekata po celokupno zdravlje.
Iako su krastavac i paradajz pojedinačno korisni za zdravlje, zajedno ne čine dobru kombinaciju. Njihova zajednička konzumacija može izazvati stomačne tegobe.
Krastavac sadrži brojne esencijalne hranljive materije koje pomažu u hidrataciji, ali istovremeno sadrži i jedinjenja za koja se zna da ometaju apsorpciju vitamina C.
Paradajz, s druge strane, bogat je vitaminom C, a kada se kombinuje s krastavcem, može narušiti kiselinsko-baznu ravnotežu u telu.
Ova neodgovarajuća kombinacija može izazvati probleme sa varenjem, fermentaciju, nadimanje, pa čak i truljenje hrane u crevima. Ukoliko ovakvo stanje potraje, može dovesti do toksemije – trovanja krvi i pojave ozbiljnih bolesti. Uz to, loša kombinacija može izazvati zabunu na ćelijskom nivou, što potencijalno vodi ka raznim zdravstvenim poremećajima.
Pa kako onda jesti salatu sa paradajzom i krastavcem, a ne naškoditi probavi?
Iako znamo da ova dva sastojka nisu savršen par, teško je zamisliti letnju salatu bez makar jednog od njih. Srećom, postoji rešenje.
Obrok možete započeti sa pola kašičice izrendanog đumbira i prstohvatom soli kako biste podstakli lučenje probavnih sokova. U samu salatu dodajte malo soli (idealno crne) radi bolje probave i zadržavanja vode. I što je najvažnije – dobro sažvaćite hranu kako biste olakšali proces varenja.