Opasna pretnja “prirodnom Albanijom”

0

Albanski istoričar i političar Kočo Danaj kreće u pohod Crnoj Gori gde će tokom ovog meseca u Plavu i Gusinju promovisati projekat zajedničke države Albanaca, odnosno ujedinjenje Albanaca u regionu.
Pošto je termin "Velika Albanija" postao ozloglašen zbog toga što je to bio projekat nacističke Nemačke tokom Drugog svetskog rata, Danaj ga je rebrendirao u projekat "prirodna Albanija", koji bi osim matice obuhvatao delove Srbije, Crne Gore, Makedonije i Grčke u kojima žive Albanci.
Najavljena turneja Danaja po Crnoj Gori s pažnjom se prati i u Skoplju. Tim pre što su i neki poslanici u makedonskom parlamentu iz albanskog političkog bloka zajedno sa poslanicima albanskog, kosovskog i crnogorskog parlamenta prošle godine potpisali peticiju Danaja o takozvanoj prirodnoj Albaniji. Danaj je tada upozorio da će izbiti treći balkanski rat ako se ne ostvari ideja o ujedinjenju Albanaca u jednu teritoriju u okviru granica predviđenih aktom usvojenim na skupštini u Valoni 28. novembra 1912. godine.

Nacistički projekat

Velika Albanija je nacistički apel povezan sa junom 1941. godine, dogovorom italijanskog fašističkog šefa diplomatije grofa Ćana i Hitlerovog prvog diplomate Joahima fon Ribentropa o podeli zona i teritorija na Balkanu. Nakon tog dogovora stvorena je Velika Albanija, koja iz prirodne Albanije isključuje Preševo, Bujanovac, Vitinu, Kačanik, Kumanovo i stvara četiri prefekture na Kosovu. Ne obuhvata ni Mitrovicu, ni sever Kosova.

– Velika Albanija je izraz koji koriste naši protivnici da bi uplašili Evropu, SAD i susede veleći da će Velika Albanija zapaliti Balkan.
– Albanija u prirodnim granicama je Albanija izgrađena na temelju četiri otomanska vilajeta, sa albanskom većinom, granicama od Preševa do Preveza, i od Drača do Skoplja – rekao je Danaj.
Kočo Danaj, koji je bio savetnik u socijalističkoj vladi Fatosa Nanoa i Pandeli Majkoa, predviđa da će proces stvaranja zajedničke države Albanaca teći u osam faza, a sve će početi spajanjem s Kosovom i preuzimanjem teritorija od zapadne Makedonije, potom grčke oblasti Čemerija, srpske Preševske doline i dela Crne Gore.
– Svi koji žele regionalni mir trebalo bi da da podrže prirodnu Albaniju. U suprotnom, biće rata, ali ne od Albanaca, ne u albanskim oblastima i ne sada – rekao je Danaj i pojasnio da će ukoliko izbije rat, žarišta biti u severnom delu Kosova, Makedoniji, Grčkoj i BiH.
Od mogućih vojnih sukoba između Makedonaca i Albanaca poput onih 2001. godine strahuje i bivši pomoćnik direktora Agencije za obaveštajni rad Makedonije Zoran Mitevski Gale, koji je uveren da je institucionalno Makedonija već podeljena na dva dela.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here