Printscreen

Grupa građana Novog Sada održala je 1. jula 16-minutnu komemoraciju za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu, tačno osam meseci od tragedije.

Građani, koji su članovi lokalnih zborova, okupili su se na raskrsnici u neposrednoj blizini novosadske Železničke stanice.

Nakon komemoracije, okupljeni su, na poziv jednog člana zbora, otišli ka raskrsnici Bulevara oslobođenja i Bulevara kralja Petra I kako bi blokirali taj deo grada.

Tragedija u Novom Sadu dogodila se 1. novembra, kada se obrušila betonska nadstrešnica sa stanične zgrade, usmrtivši 16 osoba, dok je jedna teško povređena.

Nadstrešnica je pala četiri meseca nakon što je zgrada svečano otvorena posle trogodišnje rekonstrukcije.

U prvim reakcijama, državni zvaničnici su rekli da je cela zgrada rekonstruisana, osim nadstrešnice.

Tužilaštva u Novom Sadu i Beogradu vode dva odvojena postupka u ovom slučaju.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je optužnicu podiglo 30. decembra, ali ju je Viši sud u Novom Sadu polovinom aprila vratio “na doradu” uz obrazloženje da je “potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala njena osnovanost”.

Time je postupak vraćen u fazu istrage.

Među 13 osoba, obuhvaćenih optužnicom novosadskog tužilaštva, su i bivši ministar saobraćaja Goran Vesić, njegova saradnica u ministarstvu Anita Dimoski i bivša direktorka “Infrastrukture železnice Srbije” Jelena Tanasković.

Njih troje, kao i bivši direktor “Infrastrukture železnice Srbije ” Nebojša Šurlan, terete se za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Svi optuženi pušteni su iz pritvora.

Vesić je nekoliko dana nakon tragedije podneo ostavku na mestu ministra saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture.

Postupak vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje je početkom marta podiglo optužnicu zbog propusta koji su doveli do pada nadstrešnice.

Optužnica je podignuta protiv Slobodanke K. menadžerke za razvoj investicija “Infrastrukture Železnica Srbije”, predsednika Komisije za tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu Milutina S. i člana te komisije Biljane K.

Kako je objasnio glavni tužilac beogradskog VJT, optužnica je podneta u vezi izvršenja krivičnih dela sa koruptivnim elementom koji su imali za posledicu pad nadstrešnice.

Viši sud u Beogradu potvrdio je 17. aprila ovu optužnicu.

Tragedija u Novom Sadu je dovela do masovnih protesta, na kojima stotine hiljada građana širom Srbije osam meseci od vlasti zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za nesreću. Istovremeno, studenti su krajem novembra 2024. pokrenuli blokade fakulteta.

Protesti, koje proteklih meseci predvode studenti, postali su simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u Srbiji – uz pitanje da li su do pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i smrti 16 ljudi doveli nemar i korupcija sistema.

Među najnovijim zahtevima studenata u blokadi je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here