Planinari iz Srbije, BiH i Makedonije popeli su se na najviši vrh Afrike – Uhuru, visok 5.895 metara, na planini Kilimandžaro, u Tanzaniji. Ekspedicija je brojala 16 članova, a uspon na krov Afrike s temperaturnom razlikom od 40 stepeni vodi prvo kroz tropsku džunglu, zatim savanu i alpsku pustinju, pa sve do vrha Kilimandžara gde su večiti sneg i led. Serafin Agosti Moća, planinarski vodič kaže da je ključ uspešnog planinarenja po Kilimandžaru postepeno prilagođavanje velikoj visini i psihofizička kondicija.
– Mi u Tanzaniji imamo jednu uzrečicu: Samo polako! – kaže vodič.
Samo penjanje na planinu traje šest dana. Od ulaska u nacionalni park do vrha vulkanskog kratera Kibo ima 36 kilometara s visinskom razlikom od oko 5.000 metara. Radoljub Čvorović kaže da je težak uspon, visoka je planina, ali da ima razloga zbog kojih treba doći.
– Svi smo mi u nekom momentu čitali Hemingveja – rekao je Čvorović.
Atrakcija Tanzanije je, pre svega, foto-safari u oblasti Lejk manjare i najgušće naseljenom prirodnom rezervatu životinja na svetu, nacionalnom parku Nagoro-nagoro koji je star oko dva miliona godina i smatra se kolevkom života. Jedini ljudi koji žive u ovim nacionalnim parkovima su pripadnici Masai plemena. Masai žive i u Aruši, drugom po veličini gradu u Tanzaniji. Ovo mesto čuveno je po spomeniku koji predstavlja geografski centar Afrike i po specijalnom sudu za ratne zločine u Ruandi.