Zoran Đinđić isprečio se usred izborne kampanje u zamršenom trouglu odnosa partija nastalih iz Demokratske stranke koje se smatraju njegovim političkim naslednicima.
Do trvenja je došlo je pošto je Liberalno-demokratska partija Čedomira Jovanovića pozvala na Šetnju za Zorana, predlažući da na dan Đinđićeve smrti, 12. marta, stanu sve predizborne aktivnosti. Demokratska stranka i njen lider Dragan Đilas su to odbili jer su planirali skup na beogradskom Trgu Republike. U tek osnovanoj Novoj demokratskoj stranci Borisa Tadića spremni su da se pridruže jedinstvenoj manifestaciji ako se takav dogovor postigne među strankama opozicije, a ako ne, rešili su da sami obeleže taj dan, dok se iz Nove stranke nekadašnjeg premijera Zorana Živkovića ovim povodom još nisu oglasili.
Čedin spot
Mart pun značajnih datuma |
LDP je istakao da je važno da se očuva nadstranački karakter tog događaja i spreči zloupotreba u kampanji okupljanjem građana bez stranačkih obeležja koji poštuju političko nasleđe i rezultate reformske politike pokojnog premijera.
DS uzvraća da ne odustaje od ustaljene partijske tradicije odlaska na Đinđićev grob, polaganja venaca na mestu gde je izvršen atentat i organizovanja finala u besedništvu koje se svake godine održava u čast Zorana Đinđića.
Centralni događaj će, kako kažu, biti veliki večernji skup na beogradskom Trgu Republike koji počinje Zoranovim govorima iz devedesetih. Tvrde da to ne rade u predizborne svrhe. Funkcioner DS Borko Stefanović ističe da je Đinđić nasleđe svih građana, pa je otimanje za čuvare uspomene na njegov lik i delo – neukusno.
– Đinđić je bio najuspešniji reformator i lider Demokratske stranke. Organizator obeležavanja godišnjice njegovog ubistva je uvek, pre svih, bila njegova DS. Sve ostalo je potreba partijskog bojenja stvari u kojem mi nećemo učestvovati, niti se baviti time čije je Đinđić nasleđe – rekao je Stefanović za "Vesti". On je ocenio da neke partije nemaju svoju politiku, pa se bave navodnim svađama Đinđićevih naslednika.