Kada započnete ljubavnu vezu sa nekim novim, verovatno procenjujete sitne detalje, kao što su vrednosti, fizička privlačnost, ličnost i hobiji, kako biste utvrdili da li ste vi i osoba koja vam se dopada kompatibilni.
Međutim, postoji jedan faktor o kojem možda niste razmišljali, a vredan je pažnje: razlika u godinama.
Iako je tačno da razlika u godinama od 10 ili više godina može da poveća šanse za bračne probleme, postavlja se pitanje: postoji li idealna razlika u godinama koja može doprineti uspehu veze?
Kako se ispostavilo, nauka tvrdi da je odgovor potvrdan, a taj broj je znatno manji nego što biste možda očekivali.
Naravno, ne postoji tačan recept za uspešnu vezu, i najbolje stvari u životu ne dolaze bez određenog truda, pa ni ljubav nije izuzetak. Srećna i zdrava zajednica zavisi od osoba koje je čine i postoji mnogo faktora koji doprinose njenom dugoročnom uspehu.
Zato smo sastavili ovaj jednostavan vodič da bismo objasnili koja je idealna razlika u godinama za one koji izlaze s nekim i traže dugoročnu vezu, uz dodatno pojašnjenje zašto ne bi trebalo da vas ta razlika plaši.
Idealna razlika u godinama za veze
Prema jednoj studiji objavljenoj u “Journal of Population Economics”, bračno zadovoljstvo se znatnije smanjuje kod parova sa većom razlikom u godinama, u poređenju sa onima sličnih godina.
Konkretno, parovi sa razlikom od nula do tri godine pokazivali su veće zadovoljstvo od onih sa razlikom od četiri do šest godina.
Slično tome, parovi sa razlikom od četiri do šest godina bili su zadovoljniji od onih sa razlikom od sedam i više godina.
Uopšteno, bračno zadovoljstvo se smanjivalo kako se povećavala razlika u godinama.
Jedna teorija, potkrepljena dokazima iz studije, glasi da parovi sa većom razlikom u godinama imaju manju otpornost na negativne udarce u vezi, uključujući ekonomske teškoće i bolest.
Takođe je važno napomenuti da su, u proseku, i muškarci i žene pokazivali veći nivo bračnog zadovoljstva kada su bili u braku sa mlađim partnerima, u poređenju sa onima koji su imali starijeg supružnika, bez obzira na to kolika je razlika u godinama.
Međutim, to početno povećano zadovoljstvo imalo je tendenciju da se smanji posle šest do deset godina braka.
Da li razlika u godinama zaista ima značaja?
Iako razlika u godinama može da utiče na trajnost i zadovoljstvo u vezi, ona nije jedini faktor koji određuje da li će zajednica biti uspešna.
Kao i u svemu u životu, ne postoji zlatno pravilo kada su veze u pitanju, i oni koji barataju prethodno pomenutim statističkim podacima samo pokušavaju da identifikuju i analiziraju obrasce ponašanja u vezama, a ne da ih kreiraju.
Studije poput ove jednostavno daju naučnu osnovu ideji da razlika u godinama može da znači i značajne razlike u interesovanjima, načinu života i dugoročnim ciljevima partnera.
Ako otkrijete da imate snažnu povezanost sa nekim ko je deset godina stariji od vas, nemojte dozvoliti da vas statistika obeshrabri u građenju te veze i zajedničkog života.
Međutim, ako imate problema u povezivanju sa osobom s kojom izlazite i postoji znatna razlika u godinama, možda bi bilo korisno da razmotrite da li će to uticati na vaš dugoročni potencijal.
Šta treba pitati pre nego što se upustite u vezu u kojoj postoji velika razlika u godinama?
Ako ste pronašli nekog sa kim se zaista dobro slažete, razumljivo je da oklevate da prekinete tu vezu samo zbog razlike u godinama. Na kraju krajeva, zrelost je relativna i ne meri se isključivo godinama.
Zato, pre nego što donesete bilo kakvu važnu odluku, vi i osoba sa kojom izlazite trebalo bi da odgovorite na sledeća pitanja kako biste osigurali da ste usklađeni u što većem broju oblasti.
Koje ciljeve imate u životu?
Razmislite o svojim budućim ciljevima i kako zamišljate svoj život. Stvari kao što su karijera, deca, finansije i drugi važni životni događaji zaslužuju iskren razgovor.
Koja zajednička interesovanja delite?
Ona će postajati sve važnija kako budete starili zajedno. Negujte zajedničke hobije i interesovanja, jer oni mogu da ojačaju vašu vezu u trenucima kada razlika u godinama unese distancu.
Da li su vam vrednosti i moralna uverenja usklađeni?
Ovo može delovati kao očigledno pitanje, ali važno je da idete dublje od opšteg “dobrog karaktera”. Dotaknite se osetljivih tema koje bi mogle da izazovu sukobe u budućnosti, poput politike i religije.
Da li ste spremni na kompromise?
Važan aspekt svake zdrave veze jeste sposobnost da se pravi kompromis, a to je još značajnije kada je partner u drugačijoj životnoj fazi od vas.
Da li ste otporni na mišljenja sa strane?
Kako ističe socijalna psihološkinja Tereza di Donato: “Istraživanja sugerišu da bi parovi sa razlikom u godinama trebalo da budu spremni na negativne predrasude”.
Dakle, ako ste osoba koja je osetljivija na nepozvana mišljenja, budite spremni da se suočite sa pitanjima i komentarima koje možete doživeti kao naporne ili čak nepristojne.
Na kraju, kao i kod svake zdrave veze, iskrenost i otvorena komunikacija najbolji su način da se pripremite za eventualne nesuglasice.
Usmerite se na to da sprečite da razlika u godinama stvori razdor među vama i imajte u vidu da je prihvatljivo da ste u različitim životnim fazama.
Međusobno poštovanje i otvoren dijalog mogu znatno doprineti prevazilaženju svake razlike.
Kad muškarac pređe 65-u, idealna razlika u godinama je 35, tj da žena ima max 30.