Manipulativno ponašanje ne mora uvek biti očigledno, već se često skriva iza osmeha, navodno dobronamernih komentara i lažne brige.
U ljubavnoj vezi, poverenje i međusobno poštovanje trebalo bi da budu temelj zdravog odnosa. Međutim, u nekim vezama ljubav poprima iskrivljene oblike, a emocije se koriste kao oružje za kontrolu, potčinjavanje i zbunjivanje partnera.
Emocionalna manipulacija je često suptilna, ali moćna forma psihološkog uticaja koja ostavlja duboke posledice. Ono što je čini posebno opasnom jeste činjenica da žrtva često ne prepoznaje obrasce dok već ne postane emocionalno iscrpljena, anksiozna i nesigurna u sopstvenu percepciju.
Jedan od najčešćih oblika emocionalne manipulacije u ljubavnim odnosima je gaslajtovanje – proces zbog kojeg osoba počinje da sumnja u sebe.
Gaslajtovanje je jedan od najopasnijih oblika manipulacije jer direktno utiče na vašu percepciju stvarnosti. Partner koji koristi ovu taktiku stalno vas navodi da preispitujete svoja osećanja i stavove, govoreći da ste preosetljivi, da umišljate i da sve tumačite pogrešno.
Cilj je da počnete da verujete da vaš razum nije pouzdan, da su vaša osećanja preterana i da treba da se oslanjate isključivo na njega. Vremenom, ovakav oblik manipulacije vodi do gubitka samopouzdanja i osećaja za stvarnost. Počinjete da preispitujete svaku svoju reakciju, izvinjavate se čak i kada niste krivi i trudite se da ne izazovete konflikt – dok manipulator sve više učvršćuje svoju kontrolu nad vama.
U ranim fazama veze, manipulator vas može obasipati pažnjom, komplimentima, poklonima i obećanjima večne ljubavi. Kada stekne vaše poverenje, taktika se menja – povlači se, postaje hladan, kritikuje vas i pokušava da vas kontroliše. Tada počinjete da se pitate gde je nestala ona osoba koju ste upoznali i voleli.
Ovaj kontrast izaziva emocionalni tobogan iz kojeg je teško izaći, jer težite da vratite onu fazu kada je sve izgledalo savršeno. Još jedan čest i bolan oblik manipulacije je emocionalno povlačenje. Kada uradite nešto što manipulatoru ne odgovara ili samo izrazite svoje mišljenje, on vas može kazniti ćutanjem, povlačenjem pažnje ili hladnoćom.
Manipulator vam ne govori direktno šta je problem, već vas tera da nagađate, da osećate krivicu i preuzimate odgovornost kako biste popravili situaciju. Takav obrazac ponašanja kod žrtve izaziva osećaj napuštenosti i nesigurnosti.
Povlačenje ljubavi i nežnosti koristi se kao oružje – način da se partner kazni dok ne popusti i ne izmeni svoje ponašanje u skladu sa željama manipulatora.