Doskorašnji selektor košarkaša Srbije Svetislav Pešić prvi put je pričao za srpske medije otkako mu je istekao ugovor sa Košarkaškim savezom Srbije (KSS) 30. septembra.
Pešić je predvodio Srbiju od 2021, osvojivši bronzanu medalju na Olimpijskim igrama i srebrnu na Svetskom prvenstvu, ali su “orlovi” pod njegovim vođstvom doživeli dva debakla na evropskim prvenstvima, eliminacijom u osmini finala ove i pre tri godine.
Pešić je prvo demantovao razne priče koje su kružile nakon Evrobasketa, te objasnio sa kakvim se problemima naš tim susretao tokom takmičenja u Rigi.
Sve je počelo odlično, a onda je od povrede Bogdanovića počeo sunovrat našeg tima.
“Pripremne utakmice su bile odlične, kao i na početku Evropskog prvenstva. I onda je došla utakmica sa Portugalom, gde nam se Bogdanović povredio. Jedan od najvažnijih igrača. Povreda Bogdanovića je unutar ekipe povećala odgovornost i motivaciju u nekom drugom smislu, da drugi igrači osete potrebu da preuzmu više odgovornosti. I odigrali smo utakmicu protiv Letonije fantastično. Ta utakmica nam je podigla samopouzdanje”, istakao je Pešić u intervjuu za “Nedeljnik”.
“Bio sam zadovoljan jer nisam morao igračima da govorim da smo izgubili Bogdana i da treba da preuzmu odgovornost. Videlo se da oni to osećaju. Ali onda dolazi Turska. i u petom-šestom minutu Avramović se povredio. A on nam je najvažniji igrač. On je pokretač naše kompletne odbrane. Mi živimo od odbrane. Naravno, imamo najboljeg igrača na svetu, ali i Jokić živi od svih ostalih. Posle se i Vukčević povredio u toj utakmici. Naravno, nije on najvažniji igrač, ali smanjune se rotacija. Povređuje se potom i Gudurić. Jedan trening može drugi treneing ne može. Utakmicu sa Turskom gubimo na jedan posed i to bez Avramovića”.
Naš tim je nakon toga “pokosio” virus, koji je vrlo verovatno krenuo od Letonaca – Nikola Jokić i Nikola Jović su “pali” pred Finsku.
“Dolazim na doručak, kad tamo nema Jokića. Nema ni Nikole Jovića, Gde su oni? Profesor doktor Gaga Radovanović mi saopštava da su bolesni. Eto, to su bili naši problemi kojima smo se mi bavili. Izgleda da jeste bio neki virus. Prethodnog dana u hoteli mi se otvorio lift, a u njemu letonski trener Banki. On mi kaže – neki virus nas uhvatio. Dan kasnije dvojica naših igrača ne mogu da ustanu iz kreveta. Nekoliko članova medicinskog tima i rukovodstva takođe. Bolesni igrači nisu išli na trening, dobijali su tri puta dnevno infuziju, a hranu su im donosili u sobu. I pred utakmicu ujutro kažu oni da im je prošla temperatura. Kaže Nikola Jović: ‘Dobar sam, igram ja’. Jokić, njega i da boli, on nikada neće da kaže da ga boloi. Takav je tip, može da istrpi šta god”, rekao je Pešić.
Srbija je izgubila od Finsle 92:86 i opet u osmini finala ispala sa Evrobasketa.
Pešić nije podneo ostavku, čekao je da mu istekne ugovor za 23 dana, a od zamenio ga je Dušan Alimpijević.