Rusija se ne meša u događaje koji se odvijaju u Jermeniji, to su unutrašnje stvari ove zemlje, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za televiziju „Rusija 1“.
Ne pitanje kako Moskva ocenjuje trenutna dešavanja u Jermeniji, Peskov je odgovorio da je to „unutrašnje pitanje Jermenije“.
– Mi ni na koji način ne želimo da se mešamo u ove unutrašnje poslove – istakao je portparol.
On je dodao da je Jermenija zemlja veoma bliska Rusiji.
– Nemojte zaboraviti da mi kod nas imamo nekoliko miliona Jermena – to su građani Ruske Federacije koji, naravno, sa bolom gledaju na ove događaje. Mnogi, naravno, ne prihvataju ono što se dešava – primetio je Peskov.
– Stoga, da, pratimo, ali to je unutrašnja stvar Jermenije – zaključio je Peskov.
Prva hapšenja u Jermeniji počela su pritvaranjem biznismena Samvela Karapetjana 18. juna. Sud u Jerevanu odredio mu je pritvor na dva meseca zbog javnog pozivanja na preuzimanje vlasti. Kasnije su po istoj optužbi uhapšeni i arhiepiskop Bagrat Galstanjan, pristalice Svete borbe i arhiepiskop Mikael Adžapahjan. Zabrinuti građani Jermenije izašli su na ulice kako bi izrazili podršku uhapšenima i svoj protest protiv politike premijera Nikola Pašinjana. Jermenska policija je poslednjih dana izvela brojna hapšenja i među građanima.