Rusija se slaže sa izjavom američkog predsednika donalda Trampa da Vladimir Zelenski usporava mirovni proces u Ukrajini, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Možemo se složiti sa tim. To je zaista tako. Predsednik (Rusije Vladimir) Putin i ruska strana i dalje su otvoreni“, rekao je Peskov, komentarišući Trampove izjave o zaključivanju mirovnog sporazuma.
On je istakao da je stav ruske strane dobro poznat i američkim pregovaračima i predsedniku Trampu.
„Dobro je poznat i Kijevu i rukovodstvu kijevskog režima. Taj stav je dosledan“, naglasio je portparol ruskog lidera.
Portparol je dodao da se situacija u Kijevu u vezi sa sporazumom pogoršava iz dana u dan.
„Sužava se prostor za donošenje odluka kijevskog režima. Još prošle godine smo govorili da je, naravno, odavno došlo vreme da Zelenski preuzme odgovornost i donese odgovarajuću odluku. Kijev to za sada ne čini“, ocenio je Peskov.
Na pitanje da potvrdi informacije o poseti Rusiji specijalnog izaslanika SAD Stiva Vitkofa i zeta američkog predsednika Džareda Kušnera, Peskov je rekao da će takva biti održana kada se dogovore datumi.
„Smatramo da je nastavak dijaloga neophodan, aktuelan i važan. Amerikanci su vodili mnogo razgovora i sa Ukrajincima i sa Evropljanima. Važno je da i ruska strana podeli svoje stavove o tekućim diskusijama“, rekao je Peskov.
Predsednik SAD Donald Tramp u četvrtak je izjavio da je Moskva spremna da zaključi sporazum i da je Vladimir Zelenski kriv za odugovlačenje sa rešavanjem sukoba. Agencija Blumberg u sredi je javila da američka delegacija planira da poseti Rusiju u januaru. Prema navodima Blumberga, američka delegacija želi da razgovara o bezbednosnim garancijama za Kijev i predstavi nacrte planova za rešavanje sukoba.
















