Iako se digitalno plaćanje nekoliko godina unazad sve više koristi umesto plaćanja gotovinom, različita istraživanja pokazuju da su Švajcarci do nedavno favorizovali gotovinu, dok je udruženje “Švajcarski pokret za slobodu” i zvanično uputio inicijativu za očuvanje franka u fizičkom obliku, za šta su zatražili garanciju države.
Međutim, gotovina je 2023. godine bila zastupljenija nego digitalni novac, uprkos njenom značajnom smanjenju od 2019. godine, prenosi Svis info.
Dok je digitalni novac sada zastupljeniji nego onaj u fizičkom obliku, bar kada je u pitanju svakodnevna kupovina, mnogi Švajcarci ne žele da se dogodi ono što se dogodilo u nordijskim državama, prvenstveno u Švedskoj – da gotovina skoro nestane.
Istraživanjem Švajcarske narodne banke (SNB), koja je centralna banka, utvrđeno je da čak 95 odsto stanovnika ove zemlje želi da gotovina ostane dostupna kao sredstvo plaćanja.
Razlog za to jeste zakonom omogućena fleksibilnost po pitanju gotovine u Švajcarskoj, dok u mnogim drugim evropskim državama postoje ograničenja u gotovinskom plaćanju do 500 ili do 1.000 evra.
Ipak se povećava obim digitalnog plaćanja, pa je tako preko mobilne aplikacije za plaćanje Twint, koju su napravile švajcarske finansijske institucije, prošle godine zabeleženo 773 miliona transakcija, što je za 31 posto više nego godinu dana ranije.
Alarm u Skandinaviji
U Švedskoj i Norveškoj su ljudi gotovo zaboravili kako izgledaju njihove novčanice jer najradije plaćaju karticama i smart telefonima. A onda je došao NATO. Sa članstvom u toj organizaciji nadvila se senka opasnosti od rata, a sa njom i pretnja od pada elektroenergetskog sistema što bi poništilo mogućnost digitalnog plaćanja.
Ne damo pare!
Bivši šef švedske policije Bjern Erikson okupio je veliki broj pristalica gotovine, a uz njega su i oni iz partije “švedski demokrati”. Oni zahtevaju da novčanice ostanu jer i bez struje se mora živeti, plaćati računi, kupovati hrana, lekovi, gorivo…