Hrvatski premijer Andrej Plenković informisao je danas Vladu da je u Kopenhagenu razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem vezano za američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).
„Nadamo se da će doći do izmene vlasničke strukture u NIS-u. JANAF snabdeva 90 posto potreba nafte u Srbiji“, rekao je Plenković na otvorenom delu sednice Vlade.
U okviru Samita Evropske političke zajednice Imao je, kazao je, i važan bilateralni sastanak sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.
„Odbacili smo teze da Hrvatska nastoji da profitira u ratno vreme. Naprotiv, Hrvatska sa svojim kapacitetima nastoji da pomogne u obezbeđivanju energetske sigurnosti u ovom delu Evrope“, rekao je Plenković.
Ponovio je da je Jadranski naftovod spreman da u potpunosti snabde naftom rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj.
Najavio je skori sastanak predstavnika Janafa i MOL-a tim povodom.
Glavna tema Vlade bio je rebalans državnog budžeta. Vlada predlaže da prvi godišnji dodatak za penzionere iznosi šest evra po godini staža, što znači da će prosečni isplaćeni dodatak biti nešto više od 170 evra. Prvi dodatak biće isplaćen u decembru.
Vlada će sa sednice u Sabor poslati i konačni predlog Zakona o odbrani, kojim se uvodi obavezni vojni rok.