Vratiti se u Srbiju nakon što ste neko vreme proveli u inostranstvu može da bude istovremeno uzbudljiv i izazovan proces. Bilo da ste otišli zbog posla, školovanja ili ličnih razloga, povratak kući predstavlja ogromnu promenu.
Nakon što ste se prilagodili drugačijoj kulturi, načinu života i okruženju, ponovno navikavanje na ritam, društvene norme i sistem u Srbiji može da potraje. Ipak, uz dobru pripremu i pozitivan stav, ovaj proces može da bude lakši i prijatniji, te evo nekoliko praktičnih saveta koji bi mogli da vam pomognu da se spremite za povratak.
Pripremite se emocionalno
Jedan od najčešće zanemarenih izazova prilikom povratka u Srbiju je obrnuti kulturološki šok. Mada možda imate lepe uspomene na svoju zemlju i želite da se vratite, može da vam se desi da osećate frustraciju, razočaranje ili osećaj otuđenosti jer primećujete razlike između svojih očekivanja i stvarnosti. Stvari koje ste nekada uzimali zdravo za gotovo mogu sada da vam deluju nepoznato ili čak iritantno. Da biste ublažili ovaj emocionalni prelaz, pripremite se tako što ćete se postepeno ponovo povezivati sa srpskom kulturom još pre samog povratka. Pratite vesti iz Srbije, gledajte TV emisije i komunicirajte sa prijateljima i porodicom koji žive u Srbiji. Takođe, imajte na umu da je prilagođavanje proces koji zahteva vreme i da je normalno da se osećate neobično, te budite otvorenog uma i strpljivi kako biste ponovo izgradili vezu sa svojom domovinom.
Organizujte finansije
Da biste imali što bezbolniji povratak, važno je da svoje finansije i potrebne dokumente sredite još pre dolaska u Srbiju. Ako ste dugo bili u inostranstvu, moguće je da ćete morati ponovo da uradite neke stvari kao što su otvaranje bankovnog računa ili ažuriranje poreskih prijava. Dobro je da se upoznate sa aktuelnim finansijskim propisima i poreskim zakonima u Srbiji. Takođe, proverite da li su vam važeći lični dokumenti, kao što su pasoš, lična karta i zdravstveno osiguranje. Ako planirate da radite ili studirate u Srbiji, proverite da li vam trebaju dodatne potvrde ili dozvole. Rešavanje svih ovih formalnosti unapred pomoći će vam da izbegnete nepotrebne birokratske komplikacije kada dođete.
Pronađite smeštaj
Smeštaj je jedan od ključnih faktora uspešnog povratka. Bez obzira na to da li planirate da iznajmite ili kupite stan, važno je da realno sagledate svoj budžet i želje. Tržište nekretnina u Srbiji se značajno promenilo, naročito u većim gradovima poput Beograda, Novog Sada ili Niša, te istražite podatke o konkretnim delovima gradova, cenama zakupa i dostupnim sadržajima pre samog povratka. Ukoliko niste upoznati sa lokalnim tržištem nekretnina, kontaktirajte agencije za nekretnine ili prijatelje koji mogu da vam pomognu u potrazi. Privremeni smeštaj može da se ispostavi kao dobra opcija dok ne pronađete trajno rešenje, a ako vas interesuje raznolika prodaja stanova, Beograd je jedan od gradova gde ćete sigurno moći da nađete prostor za sebe, bez obzira na finansijsku konstrukciju i želje koje imate. Dobro planiranje životnog prostora može da značajno umanji stres i omogući vam da se lakše smestite, te se posvetite ovim stvarima što pre.
Povežite se sa prijateljima
Povratak u domovinu znači i ponovno uspostavljanje prijateljstava koja su možda tokom vašeg odsustva oslabila. Važno je da ponovo uspostavite kontakte sa porodicom i starim prijateljima, ali jednako je važno da proširite svoju društvenu mrežu tako što ćete se potruditi da upoznate nove ljude. U Srbiji postoje zajednice iseljenika koje su pune ljudi koji su se vratili iz inostranstva i koji mogu da vam pomognu da se bolje integrišete i upoznate pojedince sličnih interesovanja. Iako tehnologija pomaže u održavanju veza sa inostranstvom, ne treba potceniti snagu ličnih susreta, a aktivnim učešćem u društvenom životu zajednice u kojoj živite ćete učiniti svoj povratak mnogo prijatnijim.
Poslovno pitanje
Povratak u Srbiju često znači suočavanje sa drugačijim tržištem rada. Ukoliko ste radili ili studirali u inostranstvu pre no što ste poželeli da se vratite kući, može se desiti da vaše veštine i iskustvo ne budu odmah prepoznati ili da ne odgovaraju u potpunosti potrebama domaćeg tržišta. Informišite se o industrijama koje su trenutno u usponu kako biste znali gde možete da iskoristite svoje znanje i iskustvo. Važno je da prilagodite svoj CV i LinkedIn profil zahtevima lokalnog tržišta, ali i da obnovite kontakte sa starim kolegama i posetite stručne događaje. Za neke, opcija frilens rada ili rada na daljinu može da bude dobar prelaz ka potrazi za stalnim poslom, te razmotrite sve ove ideje i sigurno ćete moći da pronađete posao koji vam odgovara.
Povratak u Srbiju nakon dužeg života u inostranstvu je težak proces, ali takođe i proces pun različitih mogućnosti koje vas očekuju kod kuće.