wikipedia.org
Fakultet organizacionih nauka (FON)

Ovih dana studenti su aktuelni i zbog “sezone” prijemnih ispita. A dok upis u školsku 2025/26. godinu traje, mi smo ispitali koji fakulteti su privukli najviše pažnje i koliko su perspektivni.

Trka za indekse na Univerzitetu u Beogradu traje do 29. jula, a podaci o prijemnim ispitima otkrivaju favorite među srednjoškolcima.

Ove godine, podaci BU pokazuju da su najviše interesovanja budućih brucoša Univerziteta u Beogradu izazvali Fakultet organizacionih nauka (FON), Ekonomski i Medicinski fakultet, dok interesovanje ne jenjava ni za Pravni fakultet, iako na njemu još uvek ima slobodnih mesta.

Kao i tokom prethodnih godina, Fakultet organizacionih nauka (FON) privlači najviše budućih brucoša. Ovaj fakultet odobrio je 1.040 mesta za upis novih studenata, a na konkurs se prijavilo njih 1.679 – od čega je 795 kandidata kao prvu želju izabralo smer Menadžment i organizacija, dok je za smer Informacioni sistemi i tehnologije pristiglo 884 prijava.

Da FON prednjači kada je lak pronalazak posla u pitanju pokazuju i podaci Nacionalne službe za zapošljavanje gde su se, kao što je B92 već pisao, programeri našli u vrhu traženih zanimanja. Visok procenat zaposlenosti nakon završetka studija i konkurentne plate u IT i menadžment sektoru čine ovaj fakultet privlačnim za generacije srednjoškolaca.

Kada govorimo o ciframa koje diplomci nakon studiranja na ovom fakultetu mogu da zarade, one su iznad trenutnih prosečnih plata u našoj zemlji. Prema aktuelnim podacima sa sajta HelloWorld, plate u IT sektoru naime idu i preko 7.000 evra! Tačnije – 6.960 evra. Ipak, prosek se kreće od 1.620 do 1.695 evra.

Na drugom mestu po interesovanju nalazi se Ekonomski fakultet, koji i dalje važi za “siguran izbor” zbog širokog spektra mogućnosti za zapošljavanje: od banaka i korporacija do državnih institucija.

Početne plate za diplomirane ekonomiste variraju u zavisnosti od grane ekonomije i poslodavca. Prema podacima sa sajta infoplate.rs, zarada naših ekonomista se kreće od 70.000 do preko 162.000 dinara.

Medicinski fakultet beleži veliko interesovanje, uprkos zahtevnim studijama i dužini školovanja. Plate u medicinskoj struci variraju i zavise od više faktora: da li se radi u javnom ili privatnom sektoru, stepena specijalizacije, oblasti u kojoj se radi, kao i da li se karijera nastavlja u zemlji ili inostranstvu. Najveće zarade dostižu lekari sa višegodišnjim iskustvom i razvijenom praksom.

Pravni fakultet je takođe veoma privlačan jer pravnici i dalje imaju stabilne šanse za zaposlenje u advokaturi, državnim organima i kompanijama. Plate u oblasti prava se kreću od 78.000 do nekih 213.000 dinara, u zavisnosti od pravne oblasti i regiona. Advokati se najviše ističu po visini plate koja može ići preko 300.000 dinara.

Fakulteti koji mogu da obezbede dobar posao kako nakon, tako i tokom samog studiranja su takođe veoma traženi – ali i perspektivni – stoga ne čudi da je tesno i na Stomatološkom, Mašinskom i Elektrotehničkom fakultetu.

Diplomirani inženjeri elektrotehnike, naročito oni sa znanjem programiranja i automatike, bez problema pronalaze posao, i to ne samo u Srbiji. Plate u elektroinženjerstvu se naime kreću između 80.000 i 202.000 dinara, dok se sa najvišim platama (i to preko 220.000 dinara prema podacima infoplate) ističu pozicije servisni inženjer, konstruktor, elektroinženjer i energetičar.

Mašinski inženjeri zarađuju između 78.000 i 193.000 dinara, sa tendencijom rasta u specijalizovanim granama. U oblasti mašinstva se sa najvišim platama ističu zavarivači i šefovi mehanizacije kojima plata može ići preko 200.000 dinara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here