Tanjug/AP
Vladimir Putin i Si Đinping

Lideri BRIKS-a okupljaju se u Brazilu na samitu koji je zasenjen novom carinskom politikom američkog predsednika Donalda Trampa, a istovremeno će blok predstaviti kao branitelja multilateralizma.

Lideri, uglavnom iz zemalja u razvoju, raspravljaće o načinima povećanja saradnje usled, kako kažu, ozbiljne zabrinutosti zbog dominacije Zapada.

Dvodnevni samit počinje u nedelju u Rio de Žaneiru.

Akronim BRIKS izveden je od početnih slova zemalja osnivačica: Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Blok, koji je svoj prvi samit održao 2009. godine, kasnije je kao punopravne članove dodao Egipat, Etiopiju, Indoneziju, Iran, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Takođe ima 10 strateških partnerskih zemalja, kategoriju stvorenu prošle godine, koja uključuje Belorusiju, Kubu i Vijetnam.

Si prvi put ne učestvuje od preuzimanja vlasti

Međutim, prvi put od preuzimanja vlasti 2012. godine, kineski predsednik Si Đinping neće lično prisustvovati, već će poslati premijera Li Kijanga.

Ruski predsednik Vladimir Putin takođe će propustiti samit jer ga Međunarodni krivični sud (ICC) traži zbog uloge u invaziji na Ukrajinu 2022. godine. Brazil, kao potpisnik Rimskog statuta, morao bi sprovesti nalog za hapšenje.

Značajni izostanci postavljaju pitanja o koheziji i globalnom uticaju grupe.

Očekuje se da će čelnici na samitu BRIKS-a, kojim sada predsjedava Brazil, osuditi “neselektivne” trgovinske carine Trampove administracije, rekavši da su nezakonite i da rizikuju štetu globalnoj ekonomiji. Globalne zdravstvene politike, veštačka inteligencija i klimatske promene takođe će biti na dnevnom redu.

BRIKS predstavlja polovinu svetskog stanovništva

Zemlje BRIKS-a kažu da predstavljaju gotovo polovinu svetskog stanovništva, 36 posto globalne kopnene površine i četvrtinu globalne proizvodnje. Blok sebe vidi kao forum za saradnju između zemalja globalnog juga i protivtežu Grupi sedam (G7), koju čine vodeće zapadne ekonomske sile.

Međutim, iza kulisa, podele su očite. Prema izvoru kojeg je citirala novinska agencija Asošiejted pres, neke države članice pozivaju na čvršći stav o izraelskom ratu u Gazi i nedavnim napadima na Iran. Izvor je zatražio anonimnost zbog osetljivosti rasprava.

Iranski predsednik Masud Pezeškijan i egipatski predsednik Abdel Fatah el-Sisi prisustvovaće samitu u Riju.

Ipak, mediji ističu da cilj grupe ostaje jasan.

“Cilj BRIKS-a je da izvrši pritisak za multipolarni svet s inkluzivnim globalnim upravljanjem, kako bi se globalnom jugu dao značajan glas, posebno u trgovinskom sistemu. Nije super organizovan, niti ima radikalan globalni uticaj. Pravo je pitanje može li prošireni BRIKS, čiji članovi imaju vrlo različite političke sisteme i prioritete, formirati dovoljno ujedinjen blok da bi imao značajan utucaj?”, navodi Al Džazira.

1 COMMENT

  1. I niste neka medjunarodna organizacija kada nemate jedinstvo u pogledu zastite jedni drugih kada se Putin plasi da ga ne uhapsi zemlja koja je osnivac briksa zajedno sa rusijom.Niko nikom ne veruje tu i svako za sebe vodi svoje interese.NATO s druge strane je jedinstven i ima zajednicku strategiju odbrane svojih clanova i cak zajednicki deluju u ostvarivanju zacrtanih planova bilo koje vrste

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here