– Tražićemo da se preispita rad sudija koji nisu spremni da zaštite novinare od pretnji. Ne odobravamo političku zloupotrebu pravosuđa, niti da izvršna vlast derogira tu nezavisnu granu vlasti, ali smatramo da imamo pravo na zahtev da nezadovoljavajuće odluke budu preispitane.
Smatram da niko iz Vlade Srbije ne bi smeo da kritikuje sudije, ali novinari i javnost smeju kritički da se odnose prema svim državnim institucijama ako one ne rade dobro – kaže Smajlovićeva.
Predsednica Vrhovnog kasacionog suda Nata Mesarević poručila je ministarki pravde Snežani Malović da je nedozvoljena "javna, unapred izrečena osuda" suda?
– Neću da se bavim time ko od državnih funkcionera jeste, a ko nije u pravu u tumačenjima odluke suda povodom skandiranja navijača protiv naše koleginice. Mislimo da je ovo prvi ozbiljan test za zaštitu naših kolega koji su izmenama Krivičnog zakonika letos dobili status službenog lica i imaju pravo da budu zaštićeni.
A kada se novinarki poručuje da će proći kao Slavko Ćuruvija, koji ne samo što je ubijen na mafijaški način i "overen" u glavu, već država ni 11 godina kasnije nije pronašla njegove ubice, to je nedvosmislena pretnja ubistvom. Možda razmišljam kao laik i nisam još videla obrazloženje sudije, ali mi se čini da takva rečenica ne samo da jeste pretnja, već i najstrašnija i najokrutnija poruka jednom novinaru.
Svedoci smo i sve češćih pretnji putem interneta novinarima beogradskih redakcija?
– Te anonimne pretnje moraju se vrlo ozbiljno shvatiti. Mnogi i za navijače kažu da vole da viču, ali bez ozbiljne namere da ugroze nečiji život, već samo tako navijaju. Srpska politička i kulturna scena je, inače, veoma surova: toleriše se ono što u mnogim zemljama nije dopušteno. Ko drugom preti ubistvom, ne sme ostati nekažnjen samo zato što nije pravio konkretne planove da ubije. Naše društvo je suviše trpeljivo i tolerantno prema pretnjama nasiljem i to mora da se promeni.
Novinarka je upućena na tužbu u parničnom postupku?
– Društvo ne sme ugroženu osobu da upućuje na privatnu tužbu. Brankica Stanković je u pravu što neće privatno da tuži. Pretnje nasiljem moraju se tretirati kao problem srpskog društva i države, a ne problem nje kao pojedinca. UNS će stati u odbranu svih novinara koji su se uhvatili u koštac s nedodirljivim silama, i ako je normalno da neko preti i prođe nekažnjeno, tu smo da pružimo pomoć.
Nastavljate da insistirate da se pronađu ubice Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića?
– Naravno, nećemo odustati od istine o njihovoj smrti. Mi pozdravljamo odluku SO Jagodina da trg u blizini zgrade u kojoj je živeo Milan Pantić ponese njegovo ime. To jeste lepo i pokazuje poštovanje našeg kolege i naše profesije, ali nećemo biti zadovoljni dok ne budu otkrivene njegove ubice i nalogodavci ubistva.
Za novinare koji žive da bi saopštili istinu, tu drugu stranu stvarnosti koja se ne vidi na prvi pogled, najstrašnije da o njihovom životu i smrti nema konačne istine.
Tadić bi da bude iznad Ustava
Predsednik Srbije izjavio je da u svetu, u uslovima krize, mediji, analitičari i intelektualci kritikuju vlast, ali ne stvaraju bezrazložno atmosferu beznađa i da on ne pristaje na to da su u Srbiji svi političari isti od 90-ih godina prošlog veka do danas? – Predsednik Srbije bi morao da zna da ne može vlast da određuje granice kritike u društvu. Nije on taj koji će da dozvoli, ili ne dozvoli, poređenje sa 90-im. Srbija ima Ustav i granice slobode ne postavlja predsednik, sloboda govora se može ograničiti samo na način na koji to Ustav predviđa.
Ako Demokratska stranka, čiji je lider, uđe u koaliciju sa socijalistima, doskora najvećim protivnicima, ne može on novinarima da ograničava slobodu izražavanja tako što će braniti da prave poređenja ili da nalaze sličnosti među političarima. |