pixabay.com
Foto: Ilustracija

Rakete predstavljaju jedno od najupečatljivijih obeležja savremenog ratovanja. Prosto, sa sposobnošću da bojeve glave nose na ogromne (ponekad i interkontinentalne) udaljenosti, ili da to čine sa velikom brzinom, one predstavljaju značajan deo arsenala najvećih svetskih sila. 

U široj javnosti, često se govori o balističkim i krstarećim raketama, ne hipersoničnom oružju. Šta je to što karakterište svaku od navedenih kategorija?

Različite putanje

Balističke i krstareće rakete se razlikuju po putanji kojom se kreću, pogonu i dometu.

Balistički projektili imaju putanju u obliku parabole, što znači da, nakon što dosegnu određenu visinu, počinju da spuštaju ka zadatoj meti.

Za razliku od njih, krstareće rakete lete paralelno sa zemljom i obično lete na nižim visinama od svojih balističkih pandana.

Lansiranje ruske balističke rakete “bulava”

Balistički projektili obično koriste raketni pogon za postizanje velikih brzina potrebnih za njihovu putanju, dok krstareće rakete koriste mlazne motore.

Balistički projektili se kreću većim brzinama od krstarećih, uglavnom imaju veći domet, budući da su, po zlu čuvene interkontinentalne balističke rakete sposobne da pogode mete udaljene više hiljada kilometara.

Uglavnom, i balističke i krstareće rakete imaju svoje specifičnosti zbog kojih se koriste u određenim situacijama.

Ukrajinska raketa “Neptun”

Pet puta brže od zvuka

Hipersonično oružje je, kao što se da naslutiti na osnovu imena, ono koje postiže velike brzine.

Po nekim metodologijama, da bi se raketa kvalifikovala kao hipersonična, mora da se kreće brzinom većom od 5 maha, što će reći, pet puta brže od brzine zvuka.

Komparacije radi, najveći broj putničkih aviona se kreće brzinom od 0, 7 – 0, 8 maha, dok savremena lovačka avijacija dostiže i brzine od preko dva maha.

Dakle, radi se o raketama koje dostižu ogromnu brzinu, zahvaljujući kojoj, one mogu da dopru do bilo koje tačke na planeti u vrlo kratkom vremenskom opsegu. Nekad je to i samo sat vremena.

Pored enormne brzine, hipersonične rakete karakteriše i sposobnost njihove manipulacije tokom samog leta.

To znači da je moguće vršiti rekonfiguraciju njene putanje u većoj meri nego što je to slučaj sa drugim projektilima.

Dakle, razlike između raketa postoje i one su zasnovane na njihovoj brzini, pogonu, putanji, kao i sposobnosti manipulacije u toku samog leta. Razvoj ovog oružja je izuzetno dinamičan poslednjih decenija, i očekivanja su da se u tom pravcu nastavi i u budućnosti.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here