Ruski izvori tvrde da su njihove snage prvi put tokom troipogodišnje invazije zauzele jedno naselje u ukrajinskoj Dnjepropetrovskoj oblasti, što bi – ako se potvrdi – predstavljalo psihološki udarac za Ukrajinu.
Prema navodima ruske državne novinske agencije RIA i proruskih blogera, ruske snage zauzele su selo Dačne, smešteno tik unutar teritorije Dnjepropetrovske oblasti.
Pozivajući se na uticajnog proruskog službenika Vladimira Rogova, RIA piše da su ruske snage “proterale neprijatelja iz sela Dačne”.
“Naše snage su napredovale u tom smeru i već su isterale neprijatelja iz sela Dačne. To je prvo naseljeno mesto u Dnjepropetrovskoj oblasti iz kojeg je neprijatelj izbačen”, napisao je Rogov na Telegramu.
Ni ukrajinske vlasti ni rusko ministarstvo odbrane nisu odmah potvrdili te tvrdnje.
Pre tri nedelje, ruski službenici su tvrdili da su njihove snage ušle u istočni dEo Dnjepropetrovske oblasti, ali, ukrajinske vlasti tada su poručile da je napad odbijen. Dnjepropetrovska se nalazi zapadno od Donjecke oblasti i nije među pet ukrajinskih regija na koje Rusija polaže formalno pravo.
Tokom nedavnih mirovnih pregovora u Istanbulu, ruski pregovarači zapretili su da će uzeti još teritorija ako Ukrajina ne pristane na ruske uslove mirovnog sporazuma.
Rusija intenzivno bombarduje Dnjepropetrovsku oblast: u napadu prošle nedelje ubijeno je najmanje 17 civila, a pogođene su škole, bolnice i putnički voz. I dok Kijev tvrdi da ruska letnja ofanziva posustaje, Moskva i dalje zauzima nove položaje, tokom vikenda ruske snage preuzele su veliko nalazište litijuma u Donjeckoj oblasti.
Reč je o resursu na koji je Ukrajina računala u jačanju ekonomskog partnerstva sa SAD.
U aprilu su Sjedinjene Države i Ukrajina potpisale sporazum o podeli dobiti od buduće prodaje ukrajinskih minerala i retkih elemenata.
Taj je dogovor, prema rečima američkog predsednika Donalda Trampa, zamišljen kao ekonomski podsticaj za SAD da nastave da ulažu u ukrajinsku odbranu i obnovu – nakon što on ispregovara mir sa Rusijom.
No, sporazum Ukrajini nije dao nikakve bezbednosne garancije, a rusko zauzimanje nalazišta moglo bi dodatno da oslabi pregovaračku poziciju Kijeva prema Vašingtonu.
Rusija trenutno kontroliše oko petinu ukrajinske teritorije, uključujući Krim, više od 99 posto Luganske oblasti i 70 odsto Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti. Takođe drži delove Harkovske i Sumske oblasti.
Uprkos javnim izjavama o spremnosti na mirovne pregovore, Moskva ne pokazuje nikakve znake usporavanja ofanzive.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u ponedeljak da bi uskoro trebalo da bude poznat vremenski okvir za treći krug pregovora sa Ukrajinom. Dodao je da dinamika pregovora “uveliko zavisi od stava Kijeva i efikasnosti posredovanja Vašingtona”.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zasad nije uspeo da uveri SAD da uvedu dodatne sankcije Rusiji.
Američki predsednik više je puta dao da se nasluti da ne želi da uvodi nove sankcije Moskvi, uz obrazloženje da bi to moglo da ugrozi pregovore o miru.
СЛАВА НА ВИСИНИ БОГУ☦️
🇷🇺☦️🇷🇺