Ruski novac ne smrdi

0

Evropa je šokirana time da Rusija u Ukrajini krši međunarodno pravo, ali se ne usuđuje da joj zavede sankcije, jer su joj neophodni ruski energenti i sirovine. Malo je, međutim, poznato koliko različitih branši u Evropi lepo živi od novca ruskih bogataša. On je dobrodošao kad je reč o kupovini nekretnina u Minhenu, Berlinu i Baden-Badenu, u skupim britanskim internatima, modnoj industriji, na londonskoj berzi i u bankama u švajcarskom kantonu Cug, a naravno i u of-šor rajevima, u kojima taj novac predahne od mesta porekla do konačnih odredišta, piše minhenski "Zidojče cajtung".
Dok Evropa još okleva, Rusija je u četvrtak u jednom slučaju ostvarila pretnje i zaplenila imovinu stranih kompanija i pojedinaca. Ruska centralna banka je rad najveće ukrajinske banke "Moskomprivatbank" stavila pod prinudnu upravu. Bankarska licenca ipak nije oduzeta ovoj banci, čiju trećinu poseduje ukrajinski milijarder Igor Kolomoiski, saopštila je centralna banka u četvrtak. Kolomoiski je prema Forbsovoj listi, treći najbogatiji čovek u Ukrajini, koji je pre nekoliko dana imenovan za guvernera u rodnom Dnjepropetrovskom. On se našao na udaru kritika predsednika Putina, koji ne priznaje novu vladu u Kijevu i koji je Kolomoiskog nazvao "prevarantom" i optužio ga za prekid ugovora sa ruskim oligarhom Romanom Abramovičem.
 

Zavisni od Rusa
U političkim diskusijama oko sankcija uvek se naglašava da je Rusija važan trgovinski partner Evrope, jer ovaj moćni istočni sused kupuje sedam odsto izvoza EU. U stvarnosti je ta zavisnost još veća, jer je EU najveći trgovinski partner Rusije, naime, skoro polovina ruskog izvoza odlazi u države Unije. Dok je Nemačka zavisna od ruske jeftine energije, ostali u Evropi profitiraju od ruskih miliona.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here